Kongres 590 oficjalnie rozpoczęty
fot. A. Kutrzeba

W Jasionce koło Rzeszowa trwa Kongres 590. To impreza uznawana za jedno z najważniejszych wydarzeń gospodarczych w kraju. Eksperci - i goście rozpoczęli dyskusje m.in. o roli sztucznej inteligencji w przemyśle - czy o tym jak wspierać polskie firmy za granicą.

Andrzej Duda oficjalnie rozpoczął kongres

Chcemy, żeby Rzeczpospolita stawała się państwem coraz mocniejszym, coraz zamożniejszym - powiedział oficjalnie otwierając Kongres 590 prezydent Andrzej Duda.

"Nasz najważniejszy cel w sensie politycznym, zawsze to podkreślam, tym najważniejszym celem jest podnoszenie poziomu życia Polaków, zwykłych obywateli" - powiedział prezydent Duda. "To jest najważniejsze, najcenniejsze, i to jest to, co chcemy osiągnąć" - dodał.

Prezydent zaznaczył, że ma to zostać osiągnięte poprzez mądrą politykę, poprzez dobre rozwiązania legislacyjne. "Ale przede wszystkim chcemy to osiągnąć poprzez rozwój polskiej gospodarki" - mówił.

Andrzej Duda zaznaczył, że polskie firmy "coraz potężniejsze, coraz mocniejsze, mające coraz większe możliwości inwestowania i zatrudniania pracowników", to także polskie firmy, które będą w stanie coraz więcej pracownikom płacić, które będą w stanie rozwijać się, będą w jeszcze większym stopniu niż dotychczas realizować także i ekspansję na zagraniczne rynki. "To jest nasz kierunek" - podkreślił.

"Jeśli nie ma się wybujałych ambicji, to osiąga się bardzo niewiele. My mamy ambicje wybujałe po to, żeby osiągnąć jak najwięcej. Cieszę się, że mogę spotkać państwa po raz kolejny. Dziękuję wszystkim wystawcom, wszystkim obecnym, wszystkim, którzy przyjęli zaproszenie na ten kongres" – powiedział prezydent.

"Przed nami kolejny rok funkcjonowania polskiej gospodarki, przed nami kolejna perspektywa finansowa w Unii Europejskiej, przed nami kolejny polski budżet, którego projekt został przygotowany i przedłożony" – dodał.

Budżet, który jak podkreślił Andrzej Duda, po raz pierwszy od 1989 r. ma być zrównoważony, bez przewidywanego deficytu. "Budżet, który w moim przekonaniu jest budżetem ostrożnym, bo przewiduje 3,5 proc. wzrostu PKB, podczas gdy w tej chwili mamy ponad 5 proc. tego wzrostu. Budżet, który przewiduje 2,5-proc. inflację, ale budżet, który przewiduje też prawie 430 mld zł wydatków budżetowych" – wskazał.

Prezydent podkreślał, że wydatki budżetowe mogą być realizowane dzięki temu, że jest "mądra, skuteczna i dobrze prowadzona polityka podatkowa", za co dziękował polskiemu rządowi.

"Polska się rozwija, Polska się rozwija bardzo dynamicznie. Widać to tutaj na Podkarpaciu, ale rozwijają się także i inne regiony Polski. Zadanie absolutnie nie jest zakończone" – zaznaczył.

Dodał, że chciałby, żeby ludzie, którzy kilka czy kilkanaście lat temu wyjechali "za chlebem", zdecydowali się wrócić do kraju, bo - jak mówił - "Polska dzisiaj proponuje warunki lesze niż to, co oferują państwa na zachodzie Europy czy to można uzyskać za oceanem".

Mówił, że "warto wrócić na swoją ziemię, (...) z miejsca z którego się wyszło, a czasem nawet warto przyjechać do Polski, jeżeli ktoś się urodził w polskiej rodzinie, nawet poza granicami".

Jerzy Kwieciński o pracy Ministerstwa Finansów

Uszczelnienie systemu podatkowego jest jednym z najważniejszych osiągnięć ostatnich czterech lat pracy Ministerstwa Finansów - powiedział dziś na Kongresie 590 minister finansów, inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński. Wiceminister finansów Leszek Skiba zapewnił, że polskie finanse publiczne są przygotowane na wszystkie scenariusze.

Kwieciński podsumował 4 lata pracy resortu finansów. „To były dobre cztery lata (…) tak naprawdę to dokonania moich poprzedników” – powiedział Kwieciński i podziękował za pracę Pawłowi Szałamasze, Teresie Czerwińskiej, Mateuszowi Morawieckiemu i Marianowi Banasiowi. „Faktycznie, zmian trochę było, ale ministerstwo pracowało pełną parą, co widać po efektach” - ocenił.

Podkreślił, że główne zadanie MF to stabilne finanse publiczne, które mają pracować dla państwa i obywateli. Przypomniał przy tym, że deficyt sektora finansów publicznych spadnie w przyszłym roku do 0,3 proc. PKB, a projekt budżetu przygotowano po raz pierwszy z zerowym deficytem – będzie to budżet zrównoważony. „Jedno z najważniejszych osiągnięć tych czterech lat to uszczelnienie systemu podatkowego” – podkreślił szef resortu. Zgodnie z danymi MF dochody z VAT wzrosły z 123,1 mld zł w 2015 r. do 175 mld zł w 2018. Rosły też wpływy z CIT-u, a w związku z tym przychody samorządów.

Kwieciński zwrócił uwagę na konsolidację służb skarbowych i utworzenie KAS, co – jego zdaniem - dało pozytywne rezultaty. "Staramy się, aby ta administracja była jak najbardziej przyjazna. Znacząco zmniejszyła się ilość kontroli" - mówił. Dodał, że resort finansów zakłada, iż na koniec tego roku kontroli będzie 2/3 mniej kontroli w stosunku do 2015 r.

Według danych MF w 2015 r. zakończono 55,7 tys. kontroli skarbowych, a ich skuteczność wyniosła ok. 84 proc. Natomiast w pierwszej połowie br. przeprowadzono 10,1 tys. kontroli, a skuteczność sięgnęła 91,34 proc. „Chcemy żeby obniżanie podatków było wizytówką naszego rządu” – podkreślił Kwieciński.

Minister zauważył, że współautorem sukcesu jest też wiceminister Leszek Skiba. Powiedział on m.in., że Polska jest przygotowana na wszystkie scenariusze w najbliższych latach – możliwe turbulencje i spowolnienie, które mogą dotknąć także nasz kraj. „Polski stan finansów publicznych jest na tyle dobry, że jesteśmy przygotowani na wszystkie scenariusze” - zapewnił.

Ze Stanisławem Jedlińskim, prezesem zarządu Olimp Labs rozmawia Roman Adamski

Z Mariuszem Bednarzem, prezesem RARR S.A. rozmawia Ewa Niedziałek-Szeliga

(PAP / PRR)

Oceń ten artykuł
(3 głosów)

Artykuły powiązane

 • 06 Gru, 2019
  Mikołaj Birek o cyfrowym malarstwie
  Mikołaj Birek o cyfrowym malarstwie
  Malarstwo cyfrowe to coraz bardziej popularna technika tworzenia obrazów. Jednym z podkarpackich artystów korzystających z dobrodziejstw technologii cyfrowej jest Mikołaj...
 • 06 Gru, 2019
  Turniej recytatorów w Przemyślu
  Turniej recytatorów w Przemyślu
  W Bibliotece Publicznej w Przemyślu odbył się kolejna edycja Turnieju Recytatorskiego Jednego Poety. Recytatorzy wzięli na warsztat wiersze Adama Wiedemanna,...
 • 06 Gru, 2019
  Luigi Priore z pierwszą w Polsce wystawą
  Luigi Priore z pierwszą w Polsce wystawą
  W Kolbuszowej, w dawnej synagodze prezentowana jest twórczość włoskiego malarza Luigi Priore.  Ta pierwsza w Polsce wystawa tego artysty, to...

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj