Lokalna pamięć na granicach karpackich światów
Fot. Kulturoznawstwo - Uniwersytet Rzeszowski

Dwudziestoosobowa grupa studentów z Uniwersytetu Rzeszowskiego i ukraińskiego Uniwersytetu w Użgorodzie prowadziła wspólnie badania terenowe na Zakarpaciu. W ramach programu Erasmus Plus młodzi naukowcy realizowali projekt pod hasłem "Lokalna pamięć na granicach karpackich światów".

Studenci mówią, że były to dla nich bardzo interesujące praktyki. Podczas rozmów z mieszkańcami Zakarpacia poznawali ich historię i tradycję. Jak podkreślają choć do granicy z Polską nie jest daleko, to ta kultura była dla nich bardzo egzotyczna.

Etnolog dr Tomasz Kosiek z Uniwersytetu Rzeszowskiego zwraca uwagę nie tylko na naukowy aspekt studenckich badań na Zakarpaciu. Chodziło o to, by młodzi ludzie poznali się, bo okazji do wspólnych doświadczeń nie jest wiele. Podczas badań w terenie chodzili w parach polsko-ukraińskich. Musieli się dogadywać i nie było z tym problemów - dodał rzeszowski etnolog.

Studenci z Rzeszowa już myślą o kolejnym wyjeździe na Zakarpacie, planują też przygotować artykuły naukowe lub popularnonaukowe na tematy, którymi zajmowali się podczas badań.

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Artykuły powiązane

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj