Nowoczesny sprzęt do napromieniania zmian nowotworowych w rzeszowskim szpitalu
fot. B.Kozłowska

Kliniczny Szpital Wojewódzkim nr 1 w Rzeszowie oferuje nowoczesne techniki radioterapii. Jest to możliwe dzięki oddanemu dziś oficjalnie do użytku nowemu akceleratorowi czyli urządzeniu służącemu do napromieniania zmian nowotworowych.

Urządzenie jest używane od sierpnia, ale specjaliści jeszcze pracują nad wprowadzeniem niedostępnej dotąd w regionie procedury radioterapii stereotaktycznej - wyjaśnia kierownik Zakładu Radioterapii Zofia Ilnicka. Polega to na stosowaniu wysokiej dawki promieniowania, w krótkim czasie na guza nowotworowego, co pozwala oszczędzać tkanki zdrowe. Całkowity czas napromieniania, w porównaniu z wcześniej używanym sprzętem skrócił się z 20 do 5-6 minut. Z tego sam proces naświetlania trwa sekundy.  

Nowy akcelerator jest czwartym z kolei, dzięki czemu szpital poszerza gamę usług, będzie mógł przyjąć więcej pacjentów, a w związku z tym, że urządzenia często się psują, nowy sprzęt zapewni ciągłość kuracji. W Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim nr 1 w Rzeszowie z radioterapii rocznie korzysta około 1300 pacjentów.

Oceń ten artykuł
(3 głosów)

Artykuły powiązane

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj