Zabytkowy dworzec w Radymnie czeka rewitalizacja
fot. arch. Starostwa Powiatowego w Jarosławiu

Zabytkowy dworzec w Radymnie w powiecie jarosławskim ma za rok odzyskać dawną świetność. Polskie Koleje Państwowe wybrały wykonawcę modernizacji.

O podpisaniu umowy poinformowano podczas briefingu z udziałem przedstawicieli kolei, rządu, parlamentu i samorządowców. Grzegorz Kowalczyk dyrektor Oddziału Gospodarowania Nieruchomościami PKP S.A. w Krakowie poinformował, że prace rozpoczną się najpóźniej w połowie października i potrwają do końca przyszłego roku.

Były marszałek sejmu, jedynka na liście Prawa i Sprawiedliwości w okręgu nr 22 w najbliższych wyborach parlamentarnych Marek Kuchciński podkreślił, że PiS realizuje wielki plan modernizacji linii kolejowej i poszczególnych dworców PKP na trasie między Krakowem a Medyką.

Wiceminister infrastruktury Rafał Weber przypomniał o rządowym programie przybliżania mieszkańcom różnych potrzebnych instytucji - jak powiedział - oprócz dworców PKP to także posterunki policji i urzędy pocztowe.

Dworzec PKP w Radymnie jest jednym z 200 takich obiektów kraju objętych modernizacją. W ramach prac zostanie m.in. odnowiona elewacja, wymieniona stolarka okienna i drzwiowa oraz pokrycie dachu. Wewnątrz powstanie przestrzeń do obsługi pasażerów z ogrzewaną poczekalnią.

Wewnątrz i na zewnątrz budynku powstaną ścieżki dla osób niewidomych i niedowidzących, a na głównych dojściach do dworca zostaną rozmieszczone tablice dotykowe ze schematami poruszania się. Będą też wyświetlacze Systemu Dynamicznej Informacji Pasażerskiej z nagłośnieniem na cały obiekt wraz z terenem zewnętrznym, który będzie monitorowany.

Zrewitalizowane zostanie także najbliższe otoczenie dworca.

Przebudowa dworca w Radymnie zostanie zrealizowana przy współfinansowaniu ze środków Unii Europejskiej, w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020. Koszt prac budowlanych to ponad 5,5 mln zł brutto. Roboty budowlane przeprowadzi TEXOM sp. z o.o. z Krakowa.

Oceń ten artykuł
(3 głosów)

Artykuły powiązane

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj