Historia "zakazanej" miłości w czasie II WŚ z Głogowa Młp.
Kadr z filmu "Miłość w czasach zagłady"

W internecie, na portalu YouTube można już obejrzeć film "Miłość w czasach zagłady". To poruszająca historia miłości dwojga mieszkańców Głogowa Małopolskiego z czasów II wojny światowej.

Fabularyzowany dokument, opowiada o związku Władysława Piechowiaka i jego ukochanej - Żydówki Chany Birn-feld. Kres ich uczuciu i życiu położyła wojna. Chana z rodziną została zamknięta w getcie. Gdy w czerwcu 1942 roku Niemcy przystąpili do jego likwidacji, Władysław ukrył swoją dziewczynę u znajomych w Wysokiej Głogowskiej, a jej rodzinę w miasteczku.

Kilka miesięcy później, gdy wydawało się że niebezpieczeństwo minęło, Chana została zatrzymana przez żandarmów, gdyż stęskniona chciała odwiedzić bliskich. Niemcy zabili Chanę i jej rodzinę, zginał też Władysław i osoby które przyjęły do swoich domów Birn-feldów.

Kilkunastominutowy film zrealizował samorząd miasta w ramach cyklu "Głogowska Ścieżka Historyczna".

Miłość w czasach Zagłady

Żydzi mieszkali w Głogowie Małopolskim od końca XVII wieku, w szczytowym okresie po I wojnie światowej ich społeczność liczyła około 3000 osób. Przed wybuchem II wojny mieszkało tam kilkuset Żydów.

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Artykuły powiązane

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.
Zapoznaj się z Zasadami publikowania komentarzy na stronie radio.rzeszow.pl

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj