Wystawa poświęcona działalności Armii Krajowej w Ropczycach
fot. M.Idzik

Wystawę poświęconą działalności Armii Krajowej otwarto dziś w Ropczycach. W Powiatowym Centrum Edukacji Kulturalnej zaprezentowano materiały związane z lokalnymi strukturami AK. Wiele z nich udało się pozyskać od rodzin byłych akowców - mówi autor wystawy, historyk, Szymon Pacyna.

Ekspozycja składa się m.in. ze zdjęć, dokumentów i pamiątek związanych z ludźmi działającymi w AK na terenie obecnego powiatu ropczycko-sędziszowskiego. Swój udział w wystawie ma m.in. Józef Pluta, syn Jana Pluty - żołnierza obrony Węgierskiej Górki, uczestnika konspiracyjnej Armii Krajowej w czasie okupacji. Udostępniłem dokumenty szkoleniowe, które sporządził mój ojciec celem szkolenia żołnierzy podczas II Wojny Światowej. Są to pożółkłe już kartki, które przypadkowo odnaleźliśmy w starym domu - wyjaśnia Józef Pluta.

Gościem specjalnym wernisażu był ponad 100-letni ppor. Tadeusz Lutak ps. „Pancerz”, uczestnik kampanii wrześniowej z 1939 roku, który podzielił się swoimi wspomnieniami. Wystawę można zwiedzać do 31 marca 2020 roku.

Oceń ten artykuł
(1 głos)

Artykuły powiązane

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj