Poznaj historię "Miłości w czasach zagłady"
Fot. http://www.glogow-mlp.pl

W internecie, na portalu YouTube można już obejrzeć film "Miłość w czasach zagłady". To poruszająca historia miłości dwojga mieszkańców Głogowa Małopolskiego z czasów II wojny światowej.

Fabularyzowany dokument opowiada o związku Władysława Piechowiaka i jego ukochanej - Żydówki Chany Birnfeld. Kres ich uczuciu i życiu położyła wojna. Chana z rodziną została zamknięta w getcie. Gdy w czerwcu 1942 roku Niemcy przystąpili do jego likwidacji, Władysław ukrył swoją dziewczynę u znajomych w Wysokiej Głogowskiej, a jej rodzinę w miasteczku.

Kilka miesięcy później, gdy wydawało się że niebezpieczeństwo minęło, Chana została zatrzymana przez żandarmów, gdyż stęskniona chciała odwiedzić bliskich. Niemcy zabili Chanę i jej rodzinę, zginął też Władysław i osoby które przyjęły do swoich domów Birnfeldów.

Kilkunastominutowy film zrealizował samorząd miasta w ramach cyklu "Głogowska Ścieżka Historyczna".

Żydzi mieszkali w Głogowie Małopolskim od końca XVII wieku. W szczytowym okresie po I wojnie światowej ich społeczność liczyła około trzech tysięcy osób. Przed wybuchem drugiej wojny mieszkało tam kilkuset Żydów.

Link do filmu: https://www.youtube.com/watch?time_continue=1&v=4Vn5Txs5pJU

Oceń ten artykuł
(1 głos)

Artykuły powiązane

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj