Rocznica powstania Polskiego Państwa Podziemnego i święto Wojsk Obrony Terytorialnej
fot. A. Kutrzeba

W Rzeszowie odbyły się dziś obchody 80. rocznicy powstania Polskiego Państwa Podziemnego. Rozpoczęła je msza święta w kościele garnizonowym, po niej dalsza część uroczystości odbyła się pod pomnikiem Żołnierzy AK Podokręgu Rzeszów.

Przemawiający podczas niej major Stefan Michalczak, członek Zarządu Okręgu Podkarpackiego Światowego Związku Żołnierzy AK powiedział, że Polskie Państwo Podziemne było zjawiskiem wyjątkowym w dziejach Europy i świata, co wynikało z fenomenu organizacyjnego i zakresu zadań, skupiających się nie tylko na prowadzeniu walki bieżącej, działań wywiadowczych czy tajnego nauczania, ale także utrzymania w społeczeństwie więzi narodowej.

Powołanie w nocy z 26 na 27 września Służby Zwycięstwu Polski stanowiło początek Państwa Podziemnego i doprowadziło do powstania największej formacji ruchu oporu w Europie - mówił z kolei Dariusz Byszuk z rzeszowskiego IPN.

Jak przypomniał, w przededniu akcji "Burza" w 1944 roku konspiracyjna armia liczyła blisko 390 tysięcy zaprzysiężonych żołnierzy, którzy dali dowód swojej odwagi i poświęcenia podczas realizacji "Burzy" i w Powstaniu Warszawskim.

27 września to również święto Wojsk Obrony Terytorialnej, obchodzone od zeszłego roku. Tegoroczne jest wyjątkowe dla podkarpackich terytorialsów, dowódca 3 Podkarpackiej Brygady OT pułkownik Dariusz Słota właśnie dziś odbiera w Warszawie z rąk prezydenta Andrzeja Dudy nowy sztandar Brygady.

Oceń ten artykuł
(2 głosów)

Artykuły powiązane

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj