Szef MON zapowiedział powiększenie poligonu w Nowej Dębie
Fot. Jerzy Pasierb

Poligon w Nowej Dębie będzie miał poszerzony obszar - ogłosił dziś na poligonie Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak. Poligon, na mocy umowy podpisanej z nadleśnictwem, wraca na tereny które w roku 2012 przekazane zostały Lasom Państwowym.

Według ministra, poprzedni rząd nakłaniał dowódców do ograniczania infrastruktury wojskowej. Teraz po poszerzeniu poligon będzie drugim pod względem wielkości w Polsce po drawskim. Będzie służyć nie tylko polskim jednostkom, ale również sojusznikom - w tym armii amerykańskiej - dodał szef MON.

Minister Mariusz Błaszczak przekazał też dziewięć samobieżnych rakietowych zestawów przeciwlotniczych Poprad 21. Dywizjonowi Artylerii Przeciwlotniczej z Jarosławia. Jednostka wchodzi w skład 21. Brygady Strzelców Podhalańskich - ta z kolei jest trzonem nowo tworzonej 18 Dywizji.

Przeciwlotniczy zestaw Poprad umieszczony na samochodzie terenowym jest uzbrojony w cztery wyrzutnie zestawów przeciwlotniczych Grom/Piorun i wyposażony w głowicę optoelektroniczną z kamerą termowizyjną oraz telewizyjną, ma za zadanie zwalczanie celów na wysokości od 3,5 km i na odległości do 5,5 km. W skład zestawu wchodzi komputer kierowania ogniem, system nawigacji i orientowania oraz urządzenie zapytujące "swój-obcy".

Oceń ten artykuł
(2 głosów)

Artykuły powiązane

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.
Zapoznaj się z Zasadami publikowania komentarzy na stronie radio.rzeszow.pl

Polskie Radio Rzeszów

Adres:
Zamkowa 3
35-032 Rzeszów
Telefon:
+48 17 852 15 01
Faks:
+48 17 875 05 03

Dodatkowe informacje

Dodatkowe informacje:

Antena: + 48 17 222 22 22

Newsroom: +48 17 875 01 50

Studia terenowe

Ostatnie komentarze

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj