System dawnego ogrzewania odkryty w Muzeum-Zamku w Łańcucie
fot. J.Danak

System dawnego ogrzewania odkryto podczas prac ziemnych pod posadzką oranżerii Muzeum-Zamku w Łańcucie. Trwają prace rewitalizacyjne obiektu pochodzącego z końca XVIII wieku. Po remoncie mieścić się w nim będzie Centrum Edukacji Tradycji im. Jana Potockiego. Pod jego potrzeby budowano piwnice i podczas wykopów odkryto piec oraz kanały, którymi przechodziło ciepło ogrzewające posadzki oranżerii.

Jak powiedziała koordynatorka prac projektowych Bożena Knotz-Beda, to drugi w Polsce przypadek odkrycia takiego ogrzewania.

Ponadto archeolodzy natrafili na szereg reliktów m.in. z czasów zanim powstała oranżeria. To np. ślady drewnianych konstrukcji po zamkowej prochowni lub stajni - dodał dyrektor Muzeum Zamku w Łańcucie Wit Karol Wojtowicz.

Prace przy rewitalizacji Oranżerii są już na półmetku. Są częścią projektu, który obejmuje również remont i konserwacje dawnej ujeżdżalni. Muzeum-Zamek w Łańcucie otrzymał na ten cel ponad 30 milionów złotych unijnego dofinansowania. Dyrekcja Muzeum stan zaawansowania prac pokazała dziś dziennikarzom podkarpackich mediów.

Oceń ten artykuł
(1 głos)

Artykuły powiązane

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj