Krosno: Archeolodzy znaleźli wejście do schronów lotniczych
fot. R.Machnik

Są pierwsze efekty pracy archeologów, którzy rozpoczęli badania przy dawnej krośnieńskiej Szkole Podoficerów Lotnictwa dla Małoletnich. Dziś znaleźli wejście do schronów lotniczych. Muszą być ostrożni ponieważ mogą się tam również znajdować materiały wybuchowe.

Archeolodzy pracują wokół budynku przy ul. Żwirki i Wigury. Mają do sprawdzenia 600-metrową działkę. Pozostałą na tym terenie infrastrukturę zniszczyli wycofujący się z lotniska Niemcy, a później wojska radzieckie. Zniknęło wówczas także całe wyposażenie centrum szkolenia lotniczego, którego budowa rozpoczęła się w 1934 roku.To jeden z nielicznych tego typu obiektów, który w całości przetrwał do dziś. 

Po zakończeniu wszystkich prac budynek dawnej szkoły dla podoficerów lotnictwa zostanie przekazany Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Krośnie. Po remoncie będą tam laboratoria kierunków technicznych uczelni.

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Artykuły powiązane

3 komentarzy

 • SP-2573 24 Wrz, 2019

  Kto jest zainteresowany historią lotniska w Krośnie niech odwiedzi stronę Krośnieńskiego Klubu Seniorów Lotnictwa

 • SP-2573 24 Wrz, 2019

  Poprawka-nie wiem z jakiego powodu zjadło mi część wpisu, więc wnoszę poprawkę. Po pierwsze:Inicjatorem przeniesienia SPLdM z Bydgoszczy do Krosna był gen,pil..inż. Ludomił Rayski a nie Ludmił.

 • SP-2573 24 Wrz, 2019

  Po pierwsze. Inicjatorem przeniesienia SPLdM z Bydgoszczy do Krosna był gen.inżł Rayski a nie Ludmił. Po drugie : z oryginalnej zabudowy szkoły pozostały budynki Żwirki i Wigury , w których mieściły się koszary przeznaczone dla adeptów SPLdM. Po trzecie : Nie była to szkoła pilotów tylko Szkoła Podoficerów Lotnictwa dla Małoletnich, w której szkolono pilotów, strzelców, mechaników samolotowych, radiotelegrafistów. Po czwarte: Szkoła nie była budowana w 1934 r. Dla wyjaśnienia podaję konkrety:W kierowanym przez gen. inż. pil. Ludomiła A. Rayskiego Departamencie Lotnictwa Ministerstwa Spraw Wojskowych powstał projekt wybudowania w Krośnie centrum wyszkolenia podoficerów lotnictwa i zakładów lotniczych. W 1934 roku został on oficjalnie przedstawiony Radzie Miasta Krosna w obecności Rayskiego. Szkoła Podoficerów Lotnictwa dla Małoletnich zbudowana w latach 1937 – 1938, była jedną z najnowocześniejszych tego typu placówek w ówczesnej Europie. Składała się z trzech grup obiektów. W grupie pierwszej znajdowały się budynki: komendy centrum wyszkolenia,aresztu z wartownią przy bramie wjazdowej, kasyna oficerskiego i hotelu, jadalni dla cywili,świetlicy, dwóch budynków koszarowych obliczonych na trzysta osób, hamowni, kotłowni,garaży, warsztatów, budynku portu lotniczego, dwóch hangarów i magazynu materiałów pędnych. Całość uzupełniał pełnowymiarowy stadion sportowy. Druga grupa budynków składała się z posterunku, koszar szeregowych oraz podoficerów obliczonych na trzystu trzydziestu ludzi, kasyna, świetlicy i jadalni, magazynu, kotłowni, łaźni, pralni, remizy straży pożarnej oraz dwóch hangarów. W trzeciej grupie budynków znajdowały się: warsztaty remontowe, magazyny gazów technicznych, garaże kolumny samochodowej z mieszkaniami kierowców oraz warsztatem, magazyny materiałów pędnych i smarów, hamownia, kotłownia, magazyn złomu i rampa wyładowcza. Więcej informacji na temat SPLdM na stronie w zakładce Historia.-pokaż więcej w pliku Historia Aeroklubu Podkarpackiego od początków do
  * komentarz zawiera niedozwoloną treść

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj