Dama z kotylionem - wystawa o życiu i działalności Heleny Szajer
fot. I.P.

Życie i działalność Heleny Szajer, urodzonej w dawnej podrzeszowskiej wsi Słocina w 1887 roku, przybliża wystawa przygotowana przez filię Słocina Rzeszowskiego Domu Kultury. "Ekspozycja obrazuje dokonania nauczycielki, która w latach 1913 - 1950 organizowała życie kulturalne mieszkańców" - powiedziała nam Dominika Gil koordynatorka projektu "Dama z kotylionem".

Helena Szajerówna prowadziła koło młodzieży, z którą przygotowywała spektakle teatralne, organizowała kursy nauki zawodów, szkolenia z zakresu rolnictwa, warsztaty pieczenia ciast, zachowania się przy stole, wypożyczała też książki z domowej biblioteczki. Szajerówna była również organizatorką słynnych w regionie balów kotylionowych, podczas których panny wręczały kawalerom piękne kotyliony.

Gośćmi wernisażu byli członkowie rodziny zmarłej w 1955 roku Heleny Szajer, którzy udostępnili do ekspozycji liczne pamiątki rodzinne i fotografie. Wystawa jest częścią projektu „Dama z kotylionem" realizowanego przez Dom Kultury dzięki wyróżnieniu w ogólnopolskim konkursie grantowym Instytutu Pileckiego w Warszawie „Pionierzy Polskiej Niepodległości – Kultura i Sztuka”. Patronem medialnym projektu RDK Filia Słocina jest Polskie Radio Rzeszów.

Oceń ten artykuł
(5 głosów)

Artykuły powiązane

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj