Na Podkarpaciu rozpoczyna się winobranie
fot. pixabay

Na Podkarpaciu rozpoczęło się winobranie; potrwa około miesiąca. 

Prezes fundacji "Galicja Vitis" Ewa Wawro powiedziała, że to był dziwny i trudny rok dla winiarzy. Liczne anomalie pogodowe miały i nadal mają ogromny wpływ na tegoroczne zbiory. Najpierw trzy-cztery tygodnie upalnej, wręcz tropikalnej pogody, a potem nagle duże ochłodzenie i wichury z opadami. W wielu miejscach regionu gradobicia zniszczyły nawet do 30-40 proc. owoców i liści w winnicach. Kłopoty sprawiła także wcześniejsza w tym roku jesień. Jej pierwsze oznaki pojawiły się już z początkiem sierpnia.

Mniej zdrowych i dorodnych liści to gorsza fotosynteza, a za tym idzie spowolniony proces dojrzewania i gromadzenia cukru w owocach" – tłumaczy Ewa Wawro.

Przeciętne gospodarstwo winiarskie na Podkarpaciu zajmuje kilkadziesiąt arów. Największa w regionie winnica ma 11 hektarów, kolejna 10 ha; obie w okolicach Krosna.

Początki uprawy winorośli na obszarze dzisiejszego Podkarpacia sięgają X-XI wieku. Świadczą o tym m.in. lokalne nazwy geograficzne: Winna Góra, Winnica czy Winne, szczególnie liczne na pogórzu karpackim.

Uprawa winorośli powróciła na Podkarpacie w połowie lat 80. ubiegłego wieku. Obecnie najwięcej winnic jest w okolicach Jasła, Krosna i Rzeszowa.

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Artykuły powiązane

 • 19 Sty, 2020
  Ostrzeżenie przed gęstymi i marznącymi mgłami
  Ostrzeżenie przed gęstymi i marznącymi mgłami
  Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego ostrzega przed gęstymi mgłami, miejscami marznącymi, w zasięgu których widzialność może wynosić miejscami od 50 m do...
 • 19 Sty, 2020
  Ostrzeżenie przed smogiem dla Podkarpacia
  Ostrzeżenie przed smogiem dla Podkarpacia
  Do północy obowiązuje ostrzeżenie przed smogiem m.in. dla zachodniej części Podkarpacia. Regionalny Wydział Monitoringu Środowiska w Rzeszowie poinformował, że w powietrzu...
 • 19 Sty, 2020
  Chrześcijanie wschodni obchodzą Święto Jordanu
  Chrześcijanie wschodni obchodzą Święto Jordanu
  Dziś w Kościele greckokatolickim i prawosławnym przypada uroczystość Objawienia Pańskiego - jednego z najważniejszych świąt w Kościele wschodnim. Upamiętnia ono chrzest...

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj