W najbliższą niedzielę na Rynku w Sędziszowie Małopolskim (Podkarpackie) odbędzie się przysięga żołnierzy 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej im. płk. Łukasza Cieplińskiego ps. "Pług". Słowa roty przysięgi wojskowej wypowie 105 żołnierzy.

Rzecznik prasowy podkarpackiej brygady por. Witold Sura powiedział PAP, że będzie to trzecia w tym roku przysięga żołnierzy brygady.

"Przysięgę poprzedzi msza święta w Kościele pw. Najświętszej Maryi Panny w Sędziszowie Małopolskim, która rozpocznie się o godzinie 12. Sama przysięga odbędzie się na miejscowym Rynku" – dodał.

Żołnierze będą przysięgać na pierwszy, historyczny sztandar bojowy Inspektoratu Rzeszowskiego Armii Krajowej, który w 105. rocznicę urodzin patrona brygady powierzono w opiekę podkarpackiej brygadzie. Uroczystości będzie towarzyszyła asysta honorowa wystawiona przez brygadę oraz Orkiestra Wojskowa z Bytomia.

Sura podkreślił, że będzie to wyjątkowa przysięga, ponieważ wezmą w niej udział najmłodsi żołnierze, w tym m.in. uczniowie szkół ponadgimnazjalnych i studenci, którzy wzięli udział w akcji "Wakacje z WOT".

"Wszyscy, którzy przyjdą na przysięgę będą mogli również zobaczyć sprzęt wojskowy, w tym m.in. quady, motocykle czy broń snajperską. Sprzęt ten jest na wyposażeniu brygady. Ponadto wystawione zostanie stoisko promocyjne, gdzie będzie można porozmawiać o naszej formacji" – powiedział rzecznik.

Przysięga wojskowa jest zwieńczeniem 16-dniowego szkolenia podstawowego, które tym razem odbyło się na obiektach wojskowych w Jarosławiu i Rzeszowie. Ochotnicy uczyli się praktycznych umiejętności posługiwania się bronią, zasad zachowania na polu walki, udzielania pierwszej pomocy oraz topografii.

Jak zaznaczył Sura, to dopiero początek szkolenia "Terytorialsów". "Cały cykl szkolenia trwa trzy lata i jest podzielony kolejno na etapy szkolenia indywidualnego, specjalistycznego i zgrywającego" – przypomniał rzecznik podkarpackiej brygady.

Podkarpacka Brygada Obrony Terytorialnej im. płk. Łukasza Cieplińskiego ps. "Pług" powstała w pierwszym etapie formowania Wojsk Obrony Terytorialnej. W skład brygady wchodzi pięć batalionów lekkiej piechoty rozmieszczonych w: Rzeszowie, Nisku, Dębicy, Jarosławiu oraz Sanoku. Liczy ok. 3,5 tys. żołnierzy.

Oceń ten artykuł
(2 głosów)

Artykuły powiązane

 • 14 Paź, 2019
  Nożownik z Rzeszowa był żołnierzem WOT
  Nożownik z Rzeszowa był żołnierzem WOT
  Nożownik z Rzeszowa, podejrzany o zabójstwo jednego mężczyzny i usiłowanie zabójstwa drugiego był żołnierzem WOT. W trybie natychmiastowym został wydalony ze służby...
 • 11 Paź, 2019
  Kolejne RAKi z HSW dla wojska
  Kolejne RAKi z HSW dla wojska
  Huta Stalowej Woli dostarczy wojsku kolejne moduły ogniowe moździerzy RAK. Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak podpisał umowę w tej sprawie....
 • 11 Paź, 2019
  Kolejne zlecenie dla HSW. M.Błaszczak podpisze umowę
  Kolejne zlecenie dla HSW. M.Błaszczak podpisze umowę
  W Hucie Stalowa Wola zostanie dziś podpisana umowa na dostawy dla wojska dwóch Kompanijnych Modułów Ogniowych 120-milimetrowych samobieżnych moździerzy RAK....

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj