Artur Brożyniak o 80 rocznicy wkroczenia Armii Czerwonej
Wkroczenie żołnierzy Armii Czerwonej do Wilna

Dziś obchodzimy 80 rocznicę agresji ZSRR na Polskę z roku 1939. Jak mówi dzisiejszy gość Radia Rzeszów, historyk Artur Brożyniak z rzeszowskiego oddziału IPN, jest kilka przyczyn które spowodowały podjęcie przez sowieckie władze decyzji o wkroczeniu Armii Czerwonej na terytorium Polski.
 To m.in. powrót do idei "eksportu rewolucji" na zachód, próba odzyskania terenów utraconych przez Rosję bolszewicką po I wojnie światowej i podczas wojny 1920 roku oraz związana z tym chęć zmiany powersalskiego porządku w Europie.  Ten ostatni powód był zbieżny z dążeniami Trzeciej Rzeszy, stąd podpisanie paktu Ribbentropp-Mołotow i tajnego załącznika do niego ustalającego podział stref wpływów w Europie Środkowo-Wschodniej - dodaje Artur Brożyniak.

Jak przypomina rzeszowski historyk, ciężar pierwszych walk przyjęły na siebie formacje Korpusu Ochrony Pogranicza na samej granicy, formacje KOP jako zwarte jednostki walczyły z Armią Czerwoną m.in. pod Szackiem i Wytycznem, z Rosjanami walczyły także oddziały Samodzielnej Grupy Operacyjnej Polesia generała Kleeberga.

Konsekwencją agresji z 17 września było włączenie do ZSRR Zachodniej Ukrainy i Białorusi, wprowadzenie represji wobec ich polskich mieszkańców i zbrodnie popełniane na wziętych do niewoli polskich żołnierzach - dodaje Artur Brożyniak. 

Obchody 80 rocznicy napaści sowieckiej na Polskę organizuje w Rzeszowie Podkarpacki Związek Piłsudczyków. Rozpoczną się o 18.30  Mszą Św. w kościele Św. Krzyża przy ul. 3-go Maja w Rzeszowie. Potem uczestnicy uroczystości przejdą z modlitwą i zniczami na  Pl. Śreniawitów pod Krzyż Ofiar Komunizmu. Tam odmówiona zostanie Litania Narodu Polskiego, oraz złożone kwiaty i zapalone znicze.

Współorganizatorami obchodów są Parafia Św. Krzyża w Rzeszowie, Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej - Okręg Rzeszów i Związek Strzelecki „Strzelec”

Oceń ten artykuł
(1 głos)

Artykuły powiązane

1 komentarz

  • Grzegorz 17 Wrz, 2019

    Podobno po 89' coś sięzmieniło, ale jak widać nie w Polskim Radiu. Nadal jakiś kretyn dalej pisze o WKROCZENIU ARMII CZERWONEJ.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj