Wybitny portrecista XX w. Wystawa malarstwa Jana Czedekowskiego
fot. J. Danak

Malarstwo słynnego w XX wieku portrecisty Bolesława Jana Czedekowskiego pokazuje Muzeum Zamek w Łańcucie. Na wystawie w Sali Balowej dawnego Kasyna Urzędniczego można oglądać ponad 30 portretów, aktów i pejzaży. Są także liczne pamiątki po artyście i przedmioty, które Czedekowski utrwalił na swoich obrazach m.in. złote pantofelki żony Herthy uwiecznione na jej portrecie. 

Pamiątki oraz część obrazów to dary Herthy Czedekowskiej dla łańcuckiego Muzeum, część wypożyczono z muzeów w Krakowie i Warszawie. Jest też depozyt od prywatnego kolekcjonera Andrzeja Solarza z Bielska Białej, Portret niezidentyfikowanej dotąd starszej kobiety z 1913 roku, który kupił na aukcji w Wiedniu należy do najstarszych na wystawie.

 Zmarły w 1969 roku Bolesław Jan Czedekowski  portretował możnych ówczesnego świata. W latach 30- tych  XX wieku portretował właścicieli Łańcuta Elżbietę z Radziwiłłów Potocką i jej synów Alfreda - IV ordynata na Łańcucie oraz Jerzego - ambasadora Polski w USA. Niestety wszystkie te obrazy zaginęły.

Wystawa w Kasynie Urzędniczym łańcuckiego Muzeum będzie czynna do końca 2020 r. 

Oceń ten artykuł
(2 głosów)

Artykuły powiązane

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj