Z miejsc, w których stwarzają zagrożenie - do Banku Pszczelego będą trafiały pszczoły z gniazd usuwanych  przez podkarpackich strażaków.  To pierwsza taka inicjatywa w Polsce.  Pszczoły  będą przekazywane do banku w specjalnych pojemnikach - rojnicach.

Bank w podrzeszowskim Chmielniku niedawno założył pszczelarz, który niespełna rok temu stracił praktycznie całą pasiekę. Nieznany dotąd sprawca wytruł wtedy   2,5 miliona pszczół. Do Rafała Szeli popłynęła wtedy pomoc z całego kraju - zarówno finansowa jak i w postaci rodzin pszczelich. Właściciel pasieki chcąc się odwdzięczyć założył bank, w którym namnaża owady by mogły pomagać innym pszczelarzom, którzy znaleźli się w podobnej sytuacji. Teraz do akcji włączyli się także strażacy. Pszczoły z gniazd usuwanych np. ze szkół,czy szpitali będą przekazywać  do banku. Tam owady będą leczone i gdy rodziny się pomnożą, nieodpłatnie zasilą inne pasieki. 

Podkarpaccy strażacy przy okazji przypominają, że mogą likwidować gniazda owadów tylko z miejsc, w których stwarzają one zagrożenie publiczne. Każdego roku odnotowują około tysiąca takich  interwencji. Około  30  z nich dotyczy pszczół. 

Oceń ten artykuł
(2 głosów)

Artykuły powiązane

1 komentarz

  • Observator 14 Wrz, 2019

    Bardzo dobra inicjatywa dla pszczelich rojów i ludzi również.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj