Amerykanie przyglądają się szkoleniu PBOT
fot. A. Kutrzeba

Podkarpacka Brygada Obrony Terytorialnej ćwiczy na poligonie w Nowej Dębie. Zajęcia zintegrowane batalionów niżańskiego i dębickiego potrwają dwa tygodnie i są podsumowaniem etapu specjalistycznego szkolenia "terytorialsów".
          Od 8 września do dziś uczestniczyło w nim także 6 żołnierzy Gwardii Narodowej Stanu Illinois z USA. Na terenie koszar w Nisku amerykańscy żołnierze mogli zapoznać się ze szkoleniem instruktorskim w formacji Obrony Terytorialnej,  a na poligonie w Nowej Dębie prowadzone były działania taktyczno – ogniowe, między innymi wspólny trening strzelecki. To pierwsza wizyta szkoleniowa żołnierzy USA w 3. Podkarpackiej Brygadzie Obrony Terytorialnej, choć nie pierwsza w Polsce.
   

        Gwardia Narodowa Stanu Illinois liczy około 10 tys. żołnierzy wojsk lądowych (Army National Guard) i ponad 3 tys. w jednostkach powietrznych (Air National Guard). Jest formacją ochotniczą i podlega władzom stanowym, ale może być również skierowana przez rząd federalny do udziału w innych operacjach np. w Iraku czy Afganistanie. Gwardziści są rekrutowani spośród lokalnej społeczności, pomagają innym służbom podczas klęsk żywiołowych – pożarów, powodzi, huraganów, a także w różnych innych stanach wyjątkowych.

Oceń ten artykuł
(1 głos)

Artykuły powiązane

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj