Tablicą upamiętnią żołnierza Rzeczpospolitej Iwonickiej
fot. jj

W Iwoniczu Zdroju dziś uczczona zostanie pamięć kpt. Eugeniusza Werensa ps. Pik Na budynku dawnego sanatorium Sanato odsłonięta zostanie tablica poświęcona temu żołnierzowi AK - dowódcy oddziału, który wyzwolił miasteczko w lipcu 1944 roku i przez 2 miesiące - do czasu wkroczenia wojsk radzieckich - bronił powołanej tam Rzeczpospolitej Iwonickiej. 

W trakcie jednej z potyczek z Niemcami Werens został ranny - i był leczony właśnie w Sanato, gdzie działał konspiracyjny szpital partyzancki. Po wojnie - nie ujawniając swojej przeszłości zatrudnił się w Urzędzie Bezpieczeństwa - zdekonspirowany uciekł do Wrocławia - tworzył tam podziemie antykomunistyczne. Został schwytani i skazany na karę śmierci. Wyrok wykonano w 1947 roku. 

Tablicę pamięci kpt Pika ufundował warszawski literat, dziennikarz i dyplomata Ryszard Sługocki - ostatni żyjący partyzant Rzeczpospolitej Iwonickiej. W czasie wojny przebywał w uzdrowisku i jako 16-latek - po wyzwoleniu miasteczka wstąpił do AK - czynnie wspierając obronę Iwonicza. Weźmie udział w dzisiejszej uroczystości (od godz 10).

Oceń ten artykuł
(1 głos)

Artykuły powiązane

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj