Krzysztof Olkowicz: Na Podkarpaciu nie stwierdzono łamania praw człowieka
fot. Marcin Kalita

Zbyt ciasne cele i niezabudowane kąciki sanitarne w areszcie śledczym w Sanoku. Pracownicy domu pomocy społecznej w Górnie bez zgody mieszkańców przeszukiwali ich szafki, nie podejmowali działań związanych z rozwiązywaniem problemów alkoholowych. To tylko niektóre z nieprawidłowości, wykryte w województwie podkarpackim przez Krajowy Mechanizm Prewencji, podlegający Rzecznikowi Praw Obywatelskich.

Krajowy Mechanizm Prewencji działa od 2008 roku. Celem jest kontrola takich miejsc jak: więzienia, szpitale psychiatryczne, młodzieżowe ośrodki wychowawcze,  policyjne izby zatrzymań czy domy pomocy społecznej, gdzie może dochodzić do   poniżającego traktowania ludzi.

Na Podkarpaciu do tej pory skontrolowano 4 miejsca. Jak powiedział na naszej antenie zastępca rzecznika Praw Obywatelskich - Krzysztof Olkowicz nie stwierdzono przypadków łamania praw człowieka, były to raczej problemy systemowe. Do Rzecznika Praw Obywatelskich rocznie wpływa około 70 tys skarg. To m.in. na ich podstawie typowane są miejsca, gdzie powinny być przeprowadzone kontrole. W tym roku będą to Domy Pomocy Społecznej działające na zasadach komercyjnych. W podkarpackim będzie to 6 placówek, takie wizytacje nie są zapowiadane.

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Artykuły powiązane

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj