Ppłk. Ignacy Szpunar upamiętniony muralem
Oflag IIC Woldenberg - maj 1940. Ppłk Ignacy Szpunar siedzi w środku. Na zdjęciu są także m.in.: kpt. Józef Koziński i mjr Emil Zawisza de Sulima fot. wikipedia / zbiory prywatne Mariana Ropejko

W gminie Łańcut powstanie kolejny mural. Obraz zostanie namalowany na elewacji Ośrodka Kultury w Albigowej i upamiętni pochodzącego z tej wioski ppłk. Ignacego Szpunara. Twórcą muralu będzie znany, na Podkarpaciu i nie tylko, artysta Arkadiusz Andrejkow. Prace rozpoczną się w przyszłym tygodniu.

Ppłk. Ignacy Szpunar należał do piechoty Wojska Polskiego, był dowódcą 2. Morskiego Pułku Strzelców. Podczas II wojny światowej brał udział w obronie Wybrzeża. Zmarł w 1947 roku. Został pochowany na cmentarzu wojskowym w Gdyni.

Powstanie obrazu z jego wizerunkiem będzie możliwe dzięki dotacji, w ramach programu „Koalicje dla Niepodległej", o którą ubiegało się Centrum Kultury Gminy Łańcut z partnerami, tj. Szkołą Podstawową w Albigowej i Stowarzyszeniem Aktywny Senior.

Oficjalne uroczystości odsłonięcia muralu odbędą się 24 września.

W czerwcu na ścianie Ośrodka Kultury w Kosinie w gminie ŁĄńcut powstał obraz płk. Leopolda Lisa-Kuli, również autorstwa Arkadiusza Andrejkowa.

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Artykuły powiązane

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj