Muzeum w Markowej w ogólnopolskim konkursie
fot. archiwum

Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej nominowane jest do nagrody BohaterON. 2019.

“BohaterON – włącz historię!” to ogólnopolska kampania, która ma upamiętnić uczestników Powstania Warszawskiego oraz uhonorować ludzi i instytucje, które promują wiedzę o historii Polski XX wieku. Muzeum w Markowej jest nominowane w kategorii instytucja.

Muzeum powstało w marcu 2016 roku. Oprócz prezentacji ekspozycji stałej i wystaw czasowych, muzeum jest m.in. gospodarzem corocznego Ogólnopolskiego Zjazdu Polaków ratujących Żydów podczas II wojny światowej.

W październiku ubiegłego roku przy muzeum otwarto Sad Pamięci – miejsce poświęcone Polakom, którzy w miastach i wsiach całej przedwojennej Polski w czasie niemieckiej okupacji z narażeniem życia ratowali skazanych na zagładę Żydów. Na szklanych, podświetlanych tablicach wymieniono blisko 1500 miejsc, w których działało około 6700 polskich Sprawiedliwych.

Z inicjatywy muzeum także w ubiegłym roku na ścianie kamienicy przy ul. Kopernika w Rzeszowie powstał mural poświęcony Irenie Sendlerowej.

Na Muzeum w Markowej, można głosować do 2 października na stronie www.bohateron.pl

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Artykuły powiązane

 • 12 Gru, 2019
  Osiedle "Jana Pawła II" nie zmieni nazwy
  Osiedle "Jana Pawła II" nie zmieni nazwy
  Uchwała łańcuckich radnych o zmianie nazwy osiedla "Jana Pawła II" na "Księże Górki" - uchylona przez wojewodę. Oznacza to, że...
 • 11 Gru, 2019
  Dwa potrącenia w ciągu 12 godzin
  Dwa potrącenia w ciągu 12 godzin
  Na Podkarpackich drogach w ciągu 12 godzin doszło do dwóch potrąceń pieszych. Jedno ze zdarzeń miało miejsce w Mielcu na...
 • 08 Gru, 2019
  Pożar w Łańcucie
  Pożar w Łańcucie
  Pożar budynku gospodarczego w Łańcucie. Jak informuje dyżurny komendy wojewódzkiej PSP w Rzeszowie zapaliła  się stodoła. Na  miejscu -  przy...

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj