Święto Derenia w Arboretum w Bolestraszycach
fot. M. Cynkar

Dereń - roślina kojarzona po wojnie z dworami i arystokracją przeżywa na Podkarpaciu renesans. Dziś dedykowane jest jej święto w Arboretum w Bolestraszycach. Kilkudziesięciu wystawców z różnych stron Polski prezentuje owoce derenia oraz smakołyki z niego przyrządzone.

Dereń ma wiele zalet - zawiera dużo witaminy C i jest skarbnicą mikroelementów, stosowany jest m.in. w profilaktyce nowotworowej. Jest wykorzystywany do produkcji nalewek, win, syropów, konfitur i octu. Z jego pestek można na przykład robić kawę, a kiszony ma smak i wygląd oliwek.

Święto Derenia potrwa w Arboretum do wieczora.

Oceń ten artykuł
(3 głosów)

Artykuły powiązane

2 komentarzy

  • Observator 08 Wrz, 2019

    Dzięki Dyrekcji Arboretum w Bolestraszycach z promowanie derenia jak również innych cennych dla człowieka owoców w formie ekspozycji, stoisk oraz ciekawego sympozjum z udziałem specjalistów i naukowców z Ukrainy. Fajna i ciekawa to doroczna impreza ciesząca się niezwykłym zainteresowaniem nie tylko z poziomu Podkarpacia. Na podkreślenie zasługuje poszerzenie/rozbudowa Arboretum z inicjatywy i przy udziale Pana Dyrektora dr Pióreckiego.

  • mardar2007 08 Wrz, 2019

    Bardzo dziękuję za fotki .Byłam na festiwalu w 2015 r i było klimatycznie. W miarę możliwości proszę o więcej fotek derenia oraz może relację foto (video )z wędrówki pomologicznej która ma się rozpocząć o 13.00. Kiedyś z niewiedzy nie poszłam na to oglądanie starych drzew
    * komentarz zawiera niedozwoloną treść

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.
Zapoznaj się z Zasadami publikowania komentarzy na stronie radio.rzeszow.pl

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj