Narodowe Czytanie w Żarnowcu i Rzeszowie
fot. archiwum

Województwo podkarpackie włącza się do ósmej edycji Narodowego Czytania. W tegorocznej akcji będzie czytanych osiem nowel wybitnych polskich pisarzy, m.in. "Dobra pani" Elizy Orzeszkowej, "Katarynka" Bolesława Prusa i "Sachem" Henryka Sienkiewicza.

Wojewódzka odsłona Narodowego Czytania pod patronatem honorowym Marszałka Podkarpacia, Wojewody Podkarpackiego i Podkarpackiego Kuratora Oświaty odbędzie się od godz.10 do 12 w Muzeum Marii Konopnickiej w Żarnowcu.

Z kolei w Rzeszowie miejskie Narodowe Czytanie organizowane przez Urząd Miasta i Wojewódzką i Miejską Bibliotekę Publiczną w Rzeszowie, będzie miało początek o godz. 15:00 w Parku Jedności Polonii z Macierzą przy ul. Pułaskiego. Fragmenty ośmiu arcydzieł polskiej nowelistyki będą czytali zaproszeni goście, ale w czytaniu może wziąć udział każdy mieszkaniec.

Wydarzeniu będzie towarzyszyć Piknik Rodzinny z atrakcjami obrazującymi treść lektur. I tak, zaplanowano spotkanie z Kataryniarzem, z grupą rekonstrukcyjną z czasów powstania styczniowego, ze strażakami, pokaz stroju szlacheckiego oraz warsztaty plastyczne. Ponadto, będzie strefa domowego chleba i wystawa zabytkowych sprzętów gospodarskich. Odbędzie się również pamiątkowe pieczętowanie prywatnych egzemplarzy nowel okolicznościową pieczęcią przekazaną przez Kancelarię Prezydenta RP.

Głośne czytanie fragmentów nowel organizuje też Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Rzeszowie. Akcja rozpocznie się o godz. 11 w Sieni kamienicy przy ulicy Gałęzowskiego 4.

Z dyr. Wydziału Kultury UM Rzeszowa Katarzyną Pawlak i z-cą dyr. WiMBP w Rzeszowie Moniką Ohar-Pawiak rozmawia Iwona Piętak

Z podkarpackim kuratorem oświaty Małgorzatą Rauch rozmawia Iwona Piętak

Oceń ten artykuł
(3 głosów)

Artykuły powiązane

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj