W Stalowej Woli dziś (wtorek 03.09) prapremiera filmu "Eugeniusz Kwiatkowski - Mąż stanu" w reżyserii Mirosława Borka.

Film oparty jest na fragmentach wywiadu radiowego z Kwiatkowskim przeprowadzonego pod koniec jego życia oraz wspomnieniach osób, które osobiście znały wielkiego polityka, naukowca i wizjonera.

Dla Stalowej Woli postać Eugeniusza Kwiatkowskiego jest bardzo ważna. Dzięki jego konsekwentnym staraniom powstał Centralny Okręg Przemysłowy. A budowa Zakładów Południowych, będących jedną z najważniejszych inwestycji COP, stała się bezpośrednią przyczyną powstania Stalowej Woli..

Seans filmu o Eugeniuszu Kwiatkowskim odbędzie się w Kinie Wrzos o godz. 18:00.

Będzie to też okazja do spotkania z reżyserem filmu Mirosławem Borkiem. 

Oceń ten artykuł
(1 głos)
Czytany 267 razy

Artykuły powiązane

1 komentarz

  • Observator 04 Wrz, 2019

    Dobrze nakręcony film dokumentalny. Ciekawe spotkanie z reżyserem po jego projekcji. Podziękowania dla Muzeum Regionalnego i MDK- kino Wrzos w Stalowej Woli. Film być emitowany w TVP1 w dniu 11.09. Eugeniusz Kwiatkowski, to inżynier- chemik,humanista, "wizjoner" gospodarczy, mąż stanu i Wieki Polak. Twórca Gdyni i COP-u czyli naszego regionu przemysłowego. Po wojnie powrócił do kraju z internowania w Rumunii aby kontynuować dzieło i odbudowywać kraj. Po krótkim okresie pracy i działalności odsunięty przez ówczesne władze komunistyczne. Posiadał zakaz nawet wykładów w szkołach i na uczelniach. Nie pozwolono mu zamieszkać w Gdyni, Poznaniu i Warszawie, a jedynie w Krakowie, gdzie zmarł 22.08.1974r. praktycznie w zapomnieniu.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.
Zapoznaj się z Zasadami publikowania komentarzy na stronie radio.rzeszow.pl

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj