Karpackie Centrum Dziedzictwa Kulturowego powstanie w Bystrem w Bieszczadach. Stowarzyszenie Pro Carpathia z Rzeszowa poszukuje firmy, która wybuduje obiekt.

Drewniany parterowy budynek z zagospodarowanym poddaszem swoją architekturą będzie nawiązywał do architektury regionu. Jak tłumaczy twórca projektu architekt Marek Gransicki będzie to połączenie tradycji z nowoczesną technologią wykonania.

Obiekt w Bystrem będzie jednym z czterech, które powstają w ramach projektu "Świat Karpackich Rozet - działania na rzecz zachowania kulturowej unikalności Karpat". Podobne będą w Kosowie, Uryczu i Kołoczawie na Ukrainie.

Ich zadaniem będzie ochrona dziedzictwa kulturowego pogranicza polsko-ukraińskiego. Jak mówi koordynatorka projektu, prezes Pro Carpathii dr Agnieszka Pieniążek będą tu gromadzone materiały na temat kultury i przyrody Karpat, organizowane wystawy i konferencje.

Projekt "Świat karpackich rozet", którego liderem jest Stowarzyszenie Pro Carpathia potrwa do 2020 roku. Otrzymał on półtora miliona euro dofinansowania z programu transgranicznego Polska - Białoruś - Ukraina.

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Artykuły powiązane

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj