Piknik na 100-lecie polskiej flagi
Fot. M.Kornaga

Były torty w kształcie ogromnej  srebrnej monety, także wojskowa grochówka.   Narodowy Bank Polski w Rzeszowie i Wojewoda Podkarpacki zorganizowali  piknik rodzinny pt. „Niepodległa w Europie - 100-lecie polskiej flagi państwowej”.

To było uroczyste a jednocześnie rodzinne uczczenie biało -czerwonej.  Jak podkreśliła wojewoda Ewa Leniart -  biel i czerwień są symbolem przywiązania do ojczyzny , przypominają o znaczeniu tożsamości narodowej , także o złych i dobrych momentach w historii. Narodowy   Bank Polski uczcił  rocznicę  flagi  wydaniem  srebrnej  monety kolekcjonerskiej o nominale 10 zł . Jak podkreślił dyrektor rzeszowskiego oddziału NBP Jerzy Guniewski  została ona  wykonana  w wyjątkowej technice , która umożliwiła  zaprezentowanie  barw narodowych na obu stronach. ,  na rewersie  znajdują się  też  postacie   symbolizujące polskie społeczeństwo.

Piknik rodzinny pt. „Niepodległa w Europie - 100-lecie polskiej flagi państwowej” zorganizowano z okazji wprowadzenie używanego współcześnie wzoru flagi przez Sejm Ustawodawczy odrodzonej Rzeczypospolitej - 1 sierpnia 1919 r. 

Oceń ten artykuł
(5 głosów)

Artykuły powiązane

1 komentarz

  • Observator 15 Sie, 2019

    Święto Flagi RP jest ustanowione i obchodzone corocznie w dniu 2 maja. Sporo- parę lat temu Muzeum Regionalne z Władzami Leżajska dla uczczenia tego Święta sporządziło smacznego rekordowego mazurka na miarę rekordu Ginesa. Później był poczęstunek, wszyscy zgromadzeni byli częstowani i nikomu nie zabrakło.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj