O godzinie 18:00 w kilkudziesięciu miejscach w całej Polsce harcerki i harcerze oraz inni członkowie lokalnych społeczności zapalą znicze na grobach żołnierzy ukraińskich, którzy w 1920 r. razem z Wojskiem Polskim bronili kraju przed Armią Czerwoną.

 
Jak mówią organizatorzy akcji , Ukraińska Republika Ludowa była w tej wojnie jedynym prawdziwym sojusznikiem Polski .

Płomień Braterstwa to wspólna inicjatywa polskich harcerzy z ZHP i ukraińskich skautów z organizacji Płast. Z pomysłem zorganizowania akcji wyszedł Programowy Ruch Odkrywców Związku Harcerstwa Polskiego. To nowa struktura ZHP zajmująca się edukacją historyczną i kulturalną. Harcerze zaprosili do współpracy ukraińskich skautów z organizacji Płast Polska.

Na terenie Polski znajduje się ponad 200 miejsc pochówku żołnierzy ukraińskich. W 70 z nich spoczywają ci, którzy w 1920 r. wspólnie z Wojskiem Polskim stawili czoło Armii Czerwonej. Służyli w siłach zbrojnych Ukraińskiej Republiki Ludowej dowodzonych przez szefa tego państwa i naczelnego atamana Symona Petlurę.

Na Podkarpaciu znicze zostaną zapalone między innymi na cmentarzu w Pikulicach, Łancucie oraz w Rzeszowie w Gimnazjum im. Józefa Piłsudskiego przy tablicy pamiątkowej z okazji 130. rocznicy urodzin atamana Petlury (1879-1926)

Oceń ten artykuł
(1 głos)

Artykuły powiązane

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj