Wozy Amunicyjne z HSW dla wojska
Fot. HSW

Umowa na dostawę 24 artyleryjskich wozów amunicyjnych dla kompanijnych modułów ogniowych samobieżnych moździerzy Rak 120 mm zostanie podpisana we wtorek z udziałem ministra obrony Mariusza Błaszczaka – poinformowało MON.

Umowa, która zostanie podpisana w Hucie Stalowa Wola między HSW a Inspektoratem Uzbrojenia MON, przewiduje dostawę 24 wozów amunicyjnych w latach 2019–2020. Wozy będą służyć do zaopatrzenia moździerzy Rak w amunicję – zarówno do jej przewozu, jak i zmechanizowanego załadunku i rozładunku.

Artyleryjski wóz amunicyjny kompanijnego modułu ogniowego Rak został zbudowany na platformie samochodu ciężarowego Jelcz 882.53 z dwuosobową opancerzoną kabiną. Podwozie jest wyposażone w hakowy system załadowczy kontenerów, pokładowy zestaw urządzeń łączności wewnętrznej i zewnętrznej, urządzenie filtrowentylacyjne, odbiornik nawigacji satelitarnej i stanowisko karabinu maszynowego. Pojazd mieści sześć palet do przewożenia amunicji 120 mm.

Kompanijny moduł ogniowy w docelowej konfiguracji będzie się składać z ośmiu samobieżnych moździerzy Rak i czterech artyleryjskich wozów dowodzenia – jedne i drugie skonstruowano na podwoziu kołowego transportera opancerzonego Rosomak. Dodatkowymi komponentami będą dwa artyleryjskie wozy rozpoznania (AWR) i zaplecze logistyczne, złożone z trzech artyleryjskich wozów amunicyjnych (AWA), jednego artyleryjskiego wozu remontu uzbrojenia (AWRU) i wozu zabezpieczenia technicznego (WZT).

Dostawy samobieżnych moździerzy Rak rozpoczęły się w 2017 r. Zawarta w 2016 r. umowa przewiduje dostawę ośmiu kompanijnych modułów ogniowych Rak. Pierwsze wozy zostały przekazane w 2017 r. 17. Wielkopolskiej Brygadzie Zmechanizowanej. Drugi KMO trafił do 12. Brygady Zmechanizowanej w Szczecinie, trzeci moduł został dostarczony do 15. Brygady Zmechanizowanej, czwarty KMO trafił do 21. Brygady Strzelców Podhalańskich, a piąty do 5. Batalionu Strzelców Podhalańskich.

(PAP)

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Artykuły powiązane

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj