Popiersie Jerzego Janickiego odsłonięte w Lutowiskach
fot. K.Mazur

Marcin Nowicki - artysta rzeźbiarz - wykładowca Politechniki Warszawskiej jest autorem brązowego popiersia Jerzego Janickiego, odsłoniętego w gminnym ośrodku kultury w Lutowiskach. Placówka ta nosi imię pisarza, scenarzysty, wielkiego miłośnika Bieszczadów, gdzie od lat 90 mieszkał.

W Chmielu tworzył swoje słynne bieszczadzkie opowieści, a także pisał scenariuszy do filmów i słuchowisk radiowych. Zmarł w 2007 r.

Popiersie Janickiego powstało na podstawie zachowanych zdjęć i podpowiedzi wnuka Filipa Twardowskiego. To drugie upamiętnienie pisarza w tej miejscowości. W trzecią rocznice śmierci powstał pomnik poświęcony honorowemu obywatelowi Lutowisk. Są to dwa odłamy skalne położone obok siebie. Na większej skale umieszczone zostały dwie drewniane tablice poświęcone pamięci Jerzego Janickiego. Na tablicy umieszczonej na ścianie frontowej widnieje wizerunek Jerzego Janickiego oraz napis o treści "Tu przebywał, mieszkał i tworzył, stąd sławił Bieszczady - góry niezwykłe i trud żyjących tu ludzi".

Oceń ten artykuł
(3 głosów)

Artykuły powiązane

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj