Marek Kuchciński rezygnuje z funkcji Marszałka Sejmu
Fot. Archiwum

Marszałek Sejmu Marek Kuchciński poinformował, że jutro zrezygnuje z pełnionej funkcji. Natomiast prezes Prawa i Sprawiedliwości, Jarosław Kaczyński, zapowiedział uregulowanie sprawy lotów najważniejszych osób w państwie. Politycy wystąpili na wspólnej konferencji prasowej w siedzibie PiS w Warszawie.


Marek Kuchciński wyjaśnił, że powodem rezygnacji są "oczekiwania społeczne". Dodał, że jego loty rządowymi samolotami, z których korzystała także rodzina, nie spowodowały złamania prawa. "Chciałbym wyraźnie powiedzieć, że podczas mojej działalności nie złamałem prawa" - podkreślił marszałek. 

Polityk dodał, że "wywołująca kontrowersje" liczba lotów, była podyktowana dużą liczbą spotkań z mieszkańcami, często małych miejscowości, jakie odbywał podczas swojej pracy. Jak bowiem tłumaczył, przyjął model pracy marszałka, który działa nie tylko w Sejmie i w Warszawie, ale pracuje także w kraju i za granicą.

Zdaniem Jarosława Kaczyńskiego marszałek Sejmu Marek Kuchciński nie złamał prawa w sprawie lotów rządowym samolotem. Prezes PiS dodał, że nie doszło także do naruszenia politycznych obyczajów. Podkreślił, że decyzja Marszałka Kuchcińskiego o ustąpieniu, wpisuje się w politykę rządu. "Decyzja marszałka jest dowodem postawy, która jest związana z naszym hasłem: "słuchać Polaków, służyć Polsce"" - mówił Jarosław Kaczyński. 
Prezes PiS zapowiedział jednocześnie uregulowanie sprawy lotów najważniejszych osób w państwie. Jarosław Kaczyński podkreślił, że sprawa wykorzystywania rządowych samolotów musi zostać uregulowana, by skoordynować działania Kancelarii Rady Ministrów, Prezydenta, Sejmu, Senatu. "Skoro opinia publiczna domaga się rygorów, to te rygory rzeczywiście będą" - powiedział szef PiS.

Pod koniec lipca media poinformowały, że Marek Kuchciński zabierał członków rodziny na pokład rządowych samolotów. W ramach rekompensaty za 23 loty rządowymi samolotami były marszałek wpłacił 5 tysięcy złotych na Klinikę Budzik i 10 tysięcy złotych na Caritas.

Na poniedziałkowej konferencji prasowej Marek Kuchciński podkreślił, że nie złamał prawa i przeprosił za loty. Poinformował, że raz rządowym samolotem podróżowała jego żona. W ramach rekompensaty za ten lot zadeklarował wpłatę 28 tysięcy złotych na Fundusz Modernizacji Sił Zbrojnych. 


Wczoraj warszawska Prokuratura Okręgowa poinformowała, że prowadzi postępowanie sprawdzające ewentualne nieprawidłowości w związku z lotami Marka Kuchcińskiego.  

Marszałek Marek Kuchciński będzie startował w jesiennych wyborach parlamentarnych.

Prezes PiS Jarosław Kaczyński pytany w czwartek przez PAP, czy w związku z rezygnacją Kuchcińskiego ze stanowiska marszałka Sejmu będzie on nadal kandydatem Zjednoczonej Prawicy w wyborach do Sejmu, odpowiedział: "oczywiście, że tak".

 "Podda się weryfikacji wyborców i będzie to najbardziej demokratyczna metoda oceny jego osoby" - oznajmił prezes PiS.

 Marek Kuchciński ma być "jedynką" na listach PiS w okręgu krośnieńsko przemyskim.

(IAR)

Tymczasem dwunastu samorządowców reprezentujących powiaty bieszczadzki,leski i sanocki podpisało dziś w Ustrzykach Dolnych oświadczenie wspierające marszałka Marka Kuchcińskiego. Jak podkreślali "wszystkie jego działania na rzecz rozwoju Bieszczadów przynosiły konkretne efekty". Samorządowcy dodawali, że wiele się zmieniło w ich gminach dzięki działaniom marszałka Sejmu. Informację o tym,że jutro marszałek poda się do dymisji przyjęli z ogromnym smutkiem wierząc jednak, że pozostanie w polityce.

Relacja Renaty Machnik

samorzad bieszcz

Oceń ten artykuł
(1 głos)

Artykuły powiązane

3 komentarzy

 • Walter 10 Sie, 2019

  Serdecznie panu dziekuje za bardzo dobra prace przez 4-lata. Zycze pomyslnosci w innej pracy. God bless you.

 • Walter 08 Sie, 2019

  Co to znaczy komentarz zawiera niedozwolona tresc.

 • Walter 08 Sie, 2019

  Nadal marszalek jest # 1 PIS #
  * komentarz zawiera niedozwoloną treść

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj