Remont kaplicy Fredrów w Przemyślu
Fot. Marek Cynkar

Kaplica Jana i Anny Fredrów z połowy XVII wieku w bazylice archikatedralnej w Przemyślu przechodzi remont kapitalny.

W ocenie Beaty Kot, Wojewódzkiego Podkarpackiego Konserwatora Zabytków, jest to zadanie wyjątkowe, bo obiekt ma duże znaczenie historyczne i niepowtarzalne walory artystyczne.

Barokowe freski niestety podczas remontu w XIX wieku przemieszały się z nowymi dekoracjami. Teraz konserwatorzy próbują stworzyć jedną wizję co związane jest z odczytaniem jakie kolory należą do jakiej warstwy.

Kaplica była zniszczona przez zaborców i działania wojenne, dlatego w XIX wieku zdecydowano się na jej remont. Zdaniem konserwatorów znów jest w złym stanie. Prace konserwatorskie finansowane są przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Artykuły powiązane

1 komentarz

  • Marek W. 07 Sie, 2019

    co za bzdury!!! kaplica związana jest z bpem Aleksandrem Antonim Fredro, który nakazał jej budowę po 1724 r. a nie w poł. XVII w.i nie z Janem i Anną Fredro, których nagrobek jest w nawie bocznej katedry, skąd takie wiadomości? A co do przemalowań to też ciężko znaleźć więcej niż dwie czy trzy warstwy. Kto pisał ten artykuł? I przemalowania są XX wieczne a nie starsze. Jednym słowem zupełna ignorancja piszącego.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj