Rzeszowskie uroczystości w rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego
Fot. jj

W Rzeszowie pod pomnikiem Pamięci Armii Krajowej Podokręgu Rzeszów odbyły się uroczystości w 75 rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Rozpoczęły się od dźwięku syren uruchomionych o godz 17. Były honory dla kombatantów, przemówienia, apel poległych, salwa honorowa i złożenie wieńców. 

Marszałek sejmu Marek Kuchciński w odczytanym przez posła Wojciecha Buczaka liście podkreślił że zryw Warszawiaków jest "najwyższym wyrazem patriotyzmu, symbolem zwycięskiej , nieujarzmionej Polski". 

W przemówieniach nawiązywano także do trwającej wciąż dyskusji nad sensem wywołania powstania. Szef rzeszowskiego IPN Dariusz Iwaneczko konstatował jednak, że dziś nie mamy już dylematu czy czcić tych którzy zdecydowali o jego wybuchu i podjęli nierówną walkę. Podkreślał że to niezwykle ważny element kształtowania naszej świadomości narodowej

Uroczystości obserwowało ok 200 mieszkańców Rzeszowa - jak mówili - przyszli uczcić pamieć bohaterów powstania

Obok miejsca oficjalnych obchodów hołd powstańcom oddali też rzeszowscy Narodowcy i Młodzież Wszechpolska. Przygotowali długi transparent z napisem "Powstanie Warszawskie" Z biało czerwonych kartek i zniczy ułożono też symbol Polski Walczącej

Po uroczystościach pod pomnikiem Pamięci Armii Krajowej uczestnicy przeszli do kościoła Świętego Krzyża gdzie odprawiono mszę w intencji poległych i pomordowanych uczestników Powstania Warszawskiego oraz ludności cywilnej Warszawy.

Oceń ten artykuł
(3 głosów)

Artykuły powiązane

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.
Zapoznaj się z Zasadami publikowania komentarzy na stronie radio.rzeszow.pl

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj