Na placu Wolności stanął pomnik marszałka Piłsudskiego
fot. A. Kutrzeba

8-metrowy pomnik przedstawiający marszałka Józefa Piłsudskiego na Kasztance stanął na placu Wolności w Rzeszowie.

Waży dwie tony i został odlany z brązu. Marszałek siedzi na ukochanej klaczy Kasztance, w prawej ręce trzyma buławę, symbol władzy wojskowej. Rzeźba marszałka na koniu ma prawie 5 metrów. Nie jest jeszcze znany termin odsłonięcia pomnika, który kosztował około 900 tys. zł. 

Inicjatorem monumentu był społeczny komitet budowy pomnika marszałka Józefa Piłsudskiego w Rzeszowie, który zebrał w zbiórce publicznej około 300 tys. zł na ten cel, miasto zaś przekazało 600 tys. zł, a marszałek województwa – 200 tys. zł

W cokole monumentu wmurowano urnę z ziemią z Zułowa – rodzinnej miejscowości marszałka Józefa Piłsudskiego na Litwie, oraz kapsułę czasu z listem dla potomnych.

Monument miał stanąć na rzeszowskim placu Wolności w ubiegłym roku, a jego odsłonięcie planowano na 11 listopada, w setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. W realizacji przedsięwzięcia przeszkodziło m.in. zamieszanie z lokalizacją monumentu. Chodziło o wycinkę dużej części roślinności, czemu sprzeciwiali się mieszkańcy. Uzyskano jednak kompromis, dzięki któremu spora część drzew na placu została zachowana.  Ponadto społeczny komitet budowy pomnika wówczas nie uzbierał pełnej kwoty, którą planował wydać na pomnik.

Oceń ten artykuł
(5 głosów)

Artykuły powiązane

1 komentarz

  • Observator 31 Lip, 2019

    Bardzo dostojnie prezentuje się Marszałek Józef Piłsudski na swojej Kasztance na placu w otoczeniu zieleni.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj