W Lubaczowie w drugim dniu Festiwalu Dziedzictwa Kresów, odbyło się ogólnopolskie spotkanie środowisk kresowych. Przyjechali przedstawiciele organizacji polskich na Ukrainie i kresowianie z różnych stron Polski.

Podczas dyskusji w Szkole Muzycznej mówili o tym, jak wygląda życie Polaków na dawnych Kresach i o potrzebach środowisk polskich m.in. we Lwowie, Stryju i Użgorodzie. Z sali padły wypowiedzi o tym, że oprócz doraźnej pomocy dla rodaków, konieczne jest ratowanie spuścizny materialnej Kresów, w tym dawnych dworów i pałaców,  kościołów i cmentarzy. O planach z tym związanych poinformowała przedstawicielka Narodowego Instytutu Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą POLONIKA, powołanego półtora roku temu przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotra Glińskiego. W czasie spotkania przypomniano, że około 6 mln Polaków żyjących w Polsce ma korzenie kresowe.

Festiwal Dziedzictwa Kresów w Lubaczowie odbywa się po raz czwarty. W programie do 4 sierpnia są koncerty, spektakle, wystawy i warsztaty artystyczne. Celem przedsięwzięcia jest propagowanie dziedzictwa dawnych Kresów RP.

Oceń ten artykuł
(2 głosów)

Artykuły powiązane

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.
Zapoznaj się z Zasadami publikowania komentarzy na stronie radio.rzeszow.pl

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj