Maciej Karasiński: szachy rozwijają myślenie
Fot. I.Piętak

"Uśmiech mózgu".- tak na naszej antenie określił szachy popularyzator tej gry na Podkarpaciu Maciej Karasiński. Dzisiaj przypada Międzynarodowy Dzień Szachów obchodzony od 1966 roku z inicjatywy Międzynarodowej Federacji Szachowej. Początki szachów sięgają V-VI wieku naszej ery, ta gra strategiczna narodziła się w Indiach i Persji, a w średniowieczu trafiła do Europy.

Maciej Karasiński, który 25 lat temu założył w Przemyślu Sportowo-Kulturalny Klub Szachowy, uważa, że szachy pomagają rozwijać myślenie. Według niego, badania nad mózgiem, jakie były prowadzone już na przełomie wieku XIX i XX wieku wykazały, że nasz umysł jest chłonny i lubi się uczyć, a szachy dają możliwość analizy i syntezy.

Szachy rozgrywa się na szachownicy, czyli kwadratowej planszy podzielonej na 64 kwadratowe pola o dwóch naprzemiennych kolorach. Celem gry jest danie przeciwnikowi mata, to znaczy zagrożenie usunięciem jego figury króla z dalszej rozgrywki.

W 2017 roku szachy zostały wprowadzone do podstawy programowej nauczania matematyki w klasach początkowych szkół podstawowych.

Oceń ten artykuł
(2 głosów)

Artykuły powiązane

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj