Pierwsza w Polsce ciepłownia geotermalna powstanie w Sędziszowie Młp.?
Fot. Maciej Idzik

W Sędziszowie Małopolskim może powstać ciepłownia geotermalna - uważa prof. Jacek Zimny, prezes Polskiej Geotermalnej Asocjacji.

- Przyjechaliśmy z konkretnym planem budowy w tym mieście pierwszej w Polsce ciepłowni geotermalnej z wykorzystaniem najnowocześniejszej na świecie technologii wykorzystującej sprężarkowe pompy ciepła - mówił prof. Zimny podczas spotkania w Sędziszowie. Ciepłownia Geotermalna o mocy 5 megawatów może w 100 proc. pokryć zapotrzebowanie miasta na ciepło - dodaje.

Gmina Sędziszów Małopolski i Polska Geotermalna Asocjacja podpisały dziś porozumienie. Ma to umożliwić opracowanie dokumentacji na budowę ciepłowni, jak również ubieganie się o dofinansowanie. Koszt inwestycji przekracza 40 mln złotych. Z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej można pozyskać do 80 proc. dofinansowania - tłumaczy burmistrz Sędziszowa Małopolskiego, Bogusław Kmieć.

Budową ma się zająć spółka Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej. Ma ją stworzyć samorząd, spółdzielnia mieszkaniowa i okoliczne firmy. Miasto jako wkład własny do planowanej spółki chce wnieść ponad 2 hektary gruntu za tzw. Gumatem.

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Artykuły powiązane

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj