Parada w Świątkowej Wielkiej. Oddali hołd Kazimierzowi Pułaskiemu
relacja Renaty Machnik

Wydarzenia sprzed 250 lat, z czasów gdy w okolice Świątkowej Wielkiej w gminie Krempna przybył oddział konfederatów barskich, były kanwą rekonstrukcji historycznej potyczki z Rosjanami, która rozegrała się na okolicznych polach.

Organizator wydarzenia czyli Fundacja im. Kazimierza Pułaskiego oddała w ten sposób hołd legendarnemu dowódcy Konfederacji Barskiej, który dowodził walkami pod Świątkową Wielką.

Są na to dowody historyczne, więc trudno było nie wykorzystać faktu, że oto mija 250 lat od pobytu w tych stromach Kazimierza Pułaskiego powiedziała Barbara Mielczarek, prezes Fundacji im. Kazimierza Pułaskiego w Kotani.

Jak jednak na doroczną paradę w tej gminie przystało oprócz rekonstrukcji historycznej było wiele innych atrakcji dla mieszkańców i turystów. Było regionalne jadło, muzyka łemkowska, wspólnie odtańczony polonez i odśpiewanie hymnu konfederatów.

Tradycyjnie też prowadzona była zbiórka na wsparcie renowacji beskidzkich cerkwi. Dzięki paradom historycznym i środkom pozyskiwanym z różnych źródeł odremontowano w tej gminie cztery zabytkowe drewniane cerkwie

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Artykuły powiązane

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj