ZUS sprawdza pracowników na zwolnieniach
Fot. W.Piasek

27 osobom cofnięto wypłaty zasiłków chorobowych na łączną kwotę niespełna 25 tysięcy złotych. To wyniki kontroli zwolnień lekarskich przeprowadzonych przez pracowników Zakładu Ubezpieczeń Społecznych na terenie powiatów tarnobrzeskiego i mieleckiego w pierwszym półroczu tego roku.

Zakwestionowane zwolnienia dotyczyły głównie osób, które przebywając na "chorobowym" świadczyły pracę w innych firmach, pracowały na prywatnych budowach bądź wyjeżdżały w podróże.

W ramach ogólnopolskiej akcji ZUS zwrócił się w tym roku do pracodawców zatrudniających powyżej 20 osób aby podejmowali oni także kontrole we własnym zakresie. W odpowiedzi na 700 wystosowanych pism, zakłady pracy z terenu tarnobrzesko-mieleckiego przeprowadziły 145 kontroli wykorzystywania zwolnień lekarskich.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina też, że w styczniu tego roku został wprowadzony przepis, który nakłada na pracownika obowiązek poinformowania pracodawcy oraz inspektoratu ZUS o ewentualnej zmianie miejsca pobytu w czasie zwolnienia chorobowego.

Oceń ten artykuł
(2 głosów)

Artykuły powiązane

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj