Uczczą pamięć ofiar rzezi wołyńskiej
Wieś Przebraże w powiecie łuckim - uchodźcy w bazie samoobrony fot. AIPN

Lubaczów

Obchodzimy dziś Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej. Na Ziemi Lubaczowskiej od godziny 9:00 składane będą kwiaty i palone znicze na mogiłach zamordowanych Polaków, oraz przy tablicach i pomnikach upamiętniających zbrodnie. Miejsca te odwiedzą przedstawiciele Instytutu Pamięci Narodowej, Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich, żołnierze i harcerze.

O godz.18.00 w Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej w Lubaczowie odprawiona zostanie msza święta Kresowa. A o 19.30 w lubaczowskiej szkole muzycznej zaplanowano koncert piosenek Hanki Ordonówny i gwiazd z jej epoki.

Wśród miejscowości powiatu lubaczowskiego, które doświadczyły nienawiści OUN-UPA, najbardziej ucierpiała Rudka. 19 kwietnia 1944 r., nacjonaliści spali wieś i zamordowali 65 osób w tym kobiety i dzieci. Mord w Rudce był początkiem zorganizowanej akcji, która miała na celu zmuszenie Polaków zamieszkujących Ziemię Lubaczowską do wyjazdu za rzekę San.

Przemyśl

W Przemyślu dziś uroczystości w 76. rocznicę ludobójstwa na Wołyniu. Rozpoczną się w południe na Rondzie Ofiar Wołynia. Przy dźwięku syren alarmowych uczestnicy obchodów zapalą znicze pamięci, potem odbędzie się modlitwa w intencji ofiar ukraińskich nacjonalistów z OUN-UPA.

Wystartuje też rajd rowerowy ulicami miasta, a o 16:00 w kościele oo. Karmelitów - odprawiona zostanie Msza Św. w intencji Ofiar Zbrodni Wołyńskiej. Uroczystości zakończą się o 17:30 na Cmentarzu Wojskowym przy Pomniku Pamięci zamordowanych na Wołyniu i Małopolsce Wschodniej.

Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej obchodzony jest w rocznicę tak zwanej Krwawej Niedzieli. 11 lipca 1943 roku, był punktem kulminacyjnym Rzezi Wołyńskiej, masowej eksterminacji polskiej ludności cywilnej na Wołyniu przez Organizację Ukraińskich Nacjonalistów, Ukraińską Powstańczą Armię oraz ukraińską ludność cywilną. Tego dnia zaatakowanych zostało 99 miejscowości.

Oceń ten artykuł
(3 głosów)

Artykuły powiązane

 • 16 Lip, 2019
  Gen. Rogoz o wakacyjnym ruchu na granicy wschodniej
  Gen. Rogoz o wakacyjnym ruchu na granicy wschodniej
  Około 13 milionów podróżnych rocznie a na dobę od 30 do 40 tys, odprawianych jest na czterech podkarpackich przejściach granicznych...
 • 16 Lip, 2019
  W 2 minuty o Twierdzy Przemyśl
  W 2 minuty o Twierdzy Przemyśl
  W internecie pojawił się film promujący Twierdzę Przemyśl. Ponad dwuminutowy obraz ma pokazuje jedną z najciekawszych budowli fortecznych w Europie,...
 • 15 Lip, 2019
  Prof. Jan Rydel o pamięci historycznej
  Prof. Jan Rydel o pamięci historycznej
  W audycji rozmowa z  z profesorem Janem Rydlem historykiem, którego zainteresowania badawcze  obejmują współczesną  historię Niemiec i Austrii . Od 2010  profesor Rydel...

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj