Uroczystości 3-majowe w Rzeszowie i regionie
fot. Marcin Kalita

Była pierwszym w Europie i drugim na świecie dokumentem, który miał na celu uregulowanie ustroju prawnego naszego państwa. Mija 226 lat od uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Z tej okazji odbywają się uroczystości w całej Polsce.

Rzeszowskie obchody rozpocznie msza św. w kościele farnym, koncelebrowana pod przewodnictwem biskupa Jana Wątroby, Ordynariusza Diecezji Rzeszowskiej. Po nabożeństwie nastąpi przemarsz 21 Brygady Strzelców Podhalańskich i pocztów sztandarowych na rzeszowski rynek. Tam o 11 przed pomnikiem generała Tadeusza Kościuszki odczytana zostanie preambuła Konstytucji 3 Maja. Zaplanowano też przemówienia Wojewody Podkarpackiego Ewy Lenart i Marszałka Województwa Podkarpackiego Władysława Ortyla.

W Jarosławiu obchody rocznicy uchwalenia konstytucji majowej rozpoczną się o 10.30 w kościele Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski koncertem "Reprezentacyjny Chór Mieszany Jarosław" oraz mszą świętą w intencji Ojczyzny.

W Przemyślu, obchody 3 Maja rozpoczną się o godzinie 10.00 mszą świętą w bazylice archikatedralnej z udziałem kompanii honorowej WP, pocztów sztandarowych, Salezjańskiej Orkiestry Dętej i Chóru Magnificat. O godzinie 11.30 na Wzgórzu Zamkowym przy kamieniu upamiętniającym Konstytucję 3 go Maja rozpocznie się część świecka. Odegrany zostanie hymn państwowy, przewidziano okolicznościowe wystąpienia parlamentarzystów, prezydenta miasta i przewodniczącej samorządu. Przyrzeczenie strzeleckie złożą uczniowie II Liceum Ogólnokształcącego. Zaraz potem w sali Zamku Kazimierzowskie rozpocznie się uroczysta sesja.

W Stalowej Woli dziś kolejne imprezy z okazji dni miasta i uroczystości 3-majowego święta. O godz. 11:00 w auli Politechniki rozpocznie się 9. Stalowowolskie Dyktando "Gżegżółki. Jego tematem będzie przypadająca w tym roku 80 rocznica powstania Centralnego Okręgu Przemysłowego. Zwycięzca otrzyma 1500 złotych. O 15:00 na tarasie Miejskiego Domu Kultury rozpoczną się Wniebogłosy - Piosenki z Osiedla Fabrycznego. Do wspólnego śpiewania zapraszają stalowowolskie chóry. Natomiast wieczorem wystąpią Michał Szpak i zespół Piersi. W ramach uroczystości święta 3 Maja w Stalowej Woli zaplanowano m.in, o 14:00 Międzynarodowy Bieg Konstytucji oraz o tej samej porze w Rozwadowie trzeciomajową paradę. Wezmą w niej udział aktorzy w strojach z epoki, młodzież i mieszkańcy. Parada wyruszy spod stacji kolejowej do Rynku, gdzie odbędzie się widowisko słowno-muzyczne "Witaj Majowa Jutrzenko", zakończone wspólnym odtańczeniem Poloneza.

Oceń ten artykuł
(2 głosów)

Artykuły powiązane

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj