W Rzeszowie będą wyjaśniać jak ważne są... drzewa
Bez czarny - Drzewo Roku 2019 fot. drzeworoku.pl

Podkarpacki Urząd Marszałkowski wraz z Urzędem Miasta Rzeszowa rozpoczyna wspólny projekt mający na celu edukację mieszkańców miasta dotyczącą wartości drzew miejskich dla środowiska.

Inicjatywa wyszła od Zarządu Województwa. Członek Zarządu Maria Kurowska wyjaśniała że miasto i województwo wyznaczy 10 drzew, najpiękniejszych eksponatów jakie rosną w Rzeszowie i przez 3 lata badany będzie wymierny efekt ich oddziaływań na środowisko i jakość życia mieszkańców. Wykonana zostanie wycena usług ekosystemowych która będzie przedstawiona na specjalnych tablicach informacyjnych usytuowanych w pobliżu drzew.

Aleksandra Wąsowicz - Duch Dyrektor Zarządu Zieleni Miejskiej w Rzeszowie mówiła, że wśród drzew objętych projektem będą zarówno drzewa pomnikowe jak i piękne stare okazy rosnące w mieście. Między innymi znajdzie się tam rozłożysta lipa rosnąca obok ROSiRU, buk w Parku Jedności Polonii z Macierzą, platan klonolistny przy ul. Zamkowej, czy topole na rzeszowskich Bulwarach.

Prawdopodobnie do projektu trafi też bez czarny pozostałość po ogrodach Lubomirskich, który rośnie przy ul. Słonecznej. Ten 200-letni krzew, który ma formę starego drzewa został właśnie Drzewem Roku 2019 w plebiscycie Klubu Gaja.

Podczas konferencji poinformowano, że miasto Rzeszów usuwa rocznie się około 400 drzew chorych zagrażających mieszkańcom. W ich miejsce sadzi się nowe. W tym roku w Rzeszowie posadzonych ma być 2670 drzew.

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Artykuły powiązane

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj