Prof. Elżbieta Dynia: Decyzja Trybunału Sprawiedliwości UE ma charakter prewencyjny
Fot. M.Kalita

Decyzja Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej ma charakter prewencyjny - uważa prof. Elżbieta Dynia ekspert ds. prawa międzynarodowego z Uniwersytetu Rzeszowskiego.

W ten sposób odniosła się do ostatniego orzeczenie Trybunału  w sprawie  organizacji sądów w Polsce.  Jest ono  reakcją na skargę Komisji Europejskiej z października 2018 r. na ustawę, w której wiek przejścia sędziów w stan spoczynku został obniżony z 70 do 65 lat. Ten przepis miał zastosowanie również do urzędujących sędziów. Polska w tym czasie, zmieniła ustawę i nowe przepisy stwierdzają, że obniżenie wieku emerytalnego z 70 do 65 lat dotyczy tylko nowo powoływanych sędziów.

A dziś poznamy opinię rzecznika generalnego unijnego Trybunału Sprawiedliwości dotyczącą pytań o legalność wyboru Krajowej Rady Sądownictwa i gwarancje niezależności. Wątpliwości ma Sąd Najwyższy, który wysłał do Luksemburga pytania prejudycjalne. W tej sprawie odbyły się dwie rozprawy podczas których zainteresowane strony prezentowały swoje racje. 

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Artykuły powiązane

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj