Bieszczadzcy pogranicznicy na misjach
Fot. Archiwum

Rośnie liczba funkcjonariuszy Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej biorących udział w misjach zagranicznych. W tym roku uczestniczyło w nich już 31 strażników z Podkarpacia, 8 nadal przebywa poza granicami kraju, a do końca roku wyjazd planuje kolejnych dwudziestu.

Międzynarodowe operacje organizowane są przez Europejską Agencję Straży Granicznej i Przybrzeżnej Frontex. Ponadto, Bieszczadzki Oddział Straży Granicznej deleguje swoich funkcjonariuszy na misje w oparciu o umowy bilateralne. W tym roku na granicę macedońsko-grecką wyjedzie około 40 strażników granicznych z Podkarpacia.

Funkcjonariusze wyposażeni w sprzęt oraz pojazdy Straży Granicznej wspierają kolegów m.in. z Hiszpanii, Włoch, Grecji, Bułgarii oraz Republiki Północnej Macedonii. Na miejscu kontrolują podróżnych i pojazdy na przejściach granicznych, walczą z przemytem, ochraniają tzw. zieloną granicę oraz m.in. ustalają kraje pochodzenia imigrantów. Zajmują też stanowiska kierownicze. M.in. koordynują misje międzynarodowych zespołów chroniących granice w Europie.

W Przemyślu dziś podsumowano zagraniczną aktywność bieszczadzkich pograniczników. Przedstawiono m.in. aktualną sytuację migracyjną na południu Europy, realia służby poza granicami kraju oraz rozwiązania w zakresie kontroli granicznej stosowane przez inne służby. Poruszono także sprawy logistyczne związane z organizacją misji zagranicznych.

Oceń ten artykuł
(2 głosów)

Artykuły powiązane

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj