A. Schmidt-Rodziewicz: Pojawiło się wiele ułatwień dla Polaków pragnących wrócić do ojczyzny
fot. ak

Polacy zza granicy pragnący wrócić do ojczyzny mogą skorzystać z wielu ułatwień - tak uważa nowa pełnomocnik rządu ds. dialogu międzynarodowego. Podkarpacka posłanka Anna Schmidt-Rodziewicz pełnomocnikiem została w tym tygodniu. Wcześniej szefowała sejmowej komisji ds. łączności z Polakami za granicą.

Na naszej antenie powiedziała, że zmiany przepisów dotyczących repatriacji rozszerzyły możliwość przyjazdu do ojczyzny "z dwunastu byłych republik Związku Radzieckiego na cały świat". Zaznaczyła, że nowelizacja ustawy sprzed dwóch lat doprowadziła do powołania ośrodka repatriacyjnego w Pułtusku, a wkrótce zostaną otwarte dwa kolejne.

Anna Schmidt-Rodziewicz dodała, że zmiany w prawie pozwoliły też samorządom na przyjmowanie większej liczby rodaków. Od 2017 roku gminy, które zaproszą Polaków zza granicy, korzystają z dofinansowania z budżetu państwa na lokal mieszkalny dla repatriantów.

Nowa minister zapowiedziała poza tym, że przed tegorocznym Światowym Festiwalem Polonijnych Zespołów Folklorystycznych w Rzeszowie odbędzie się specjalne wyjazdowe posiedzenie sejmowej komisji ds. łączności z Polakami za granicą. Festiwal odbędzie się w drugiej połowie lipca dokładnie w pięćdziesiątą rocznicę od pierwszego.

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Artykuły powiązane

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj