"Unikat" - fragment buławy z epoki brązu znaleziony w okolicach Dukli
relacja Renaty Machnik

To jest unikat nie tylko na skalę Polski, ale również sąsiednich krajów - tak o znalezisku w okolicach Dukli mówią archeolodzy.

Fragment buławy czyli symbolu władzy, ale także broni sprzed około trzech tysięcy lat znalazł Krzysztof Wiśniewski ze Stowarzyszenia Eksploracyjno-Historycznego Galicja. Jest to organizacja, której członkowie szukają pamiątek z I i II wojny światowej. O przedmiocie z epoki brązu nawet nie śnili. Krzysztof Wiśniewski z ziemi wydobył spatynowaną gwiazdę, która okazała się częścią buławy. Specjaliści uznali, że znaleziony przedmiot prawdopodobnie pochodzi z krajów  Bliskiego Wschodu. Przez Przełęcz Dukielską, przez wieki przemierzali kupcy z odległych krajów i wojska różnych armii. 

Podobnego odkrycia dokonano niedawno na Ukrainie, w okolicach Złoczowa. Jak dotychczas jest to jedyna analogia do odkrycia z okolic Dukli. Wkrótce zostanie wyeksponowane w Muzeum Podkarpackim w Krośnie.

Oceń ten artykuł
(18 głosów)

Artykuły powiązane

13 komentarzy

 • astrik 09 Lip, 2019

  Patrzac na komentarze, jeden z koelgów mówi prawdę.. lub 80 % prawdy - zweryfikowałem, popytałem w naszym gronie poszukiwaczy, dzięki granta za info, dla niektórych widać Twoje wpisy są niezręczne (galicja, zwiadowca nie znam ale zaznajomiłem się z nimi) , daj jakiś kontakt do siebie a odzwę się, widać jak niżej jakie masz posty - masz wiedzę :), czasami oosby są takie, które mówią prawdę lub nie prawdę czegoś zazdroszczą, ale Twoje posty już ślędzę jakiś czas, moze się autor zmienia ale myślę, że jest to jedna, dwie lub trzy oosby - mówisz prawdę, proszę o kontakt.

 • Gwarek 20 Cze, 2019

  W 2014 roku gdy wyszedłem ze szpitala dostałem 2 m-ce zwolnienia lekarskiego, To właśnie wtedy wybrałem się na cmentarz wojenny Nr 103 w Pagorzynie. Gdy szukałem później wiadomości na jego temat w internecie , jedno zdanie mnie zaciekawiło. Cmentarz wojenny 103 w Pagorzynie znajduje się na terenie starej kopalni ropy naftowej GWARECTWO w Pagorzynie. Ponieważ rozpoczęto likwidację szybów a następnie kopalń na naszym terenie postanowiłem zrobić zdjęcia i opisać dla swoich przyszłych wnuków w książce. Robiąc zdjęcia natknąłem się na pozostałości z I wojny światowej i z nieistniejącej już kopalni. Pomyślałem że warto byłoby odszukać inne przedmioty i opisać. Myślałem o wykrywaczu metalu ale jak wszędzie piszą jest to nielegalne. Z artykułu wynika że jest to jednak możliwe aby to robić legalnie.

 • Nn 20 Cze, 2019

  Od zawsze był hejt i znim trzeba Panie i Panowie się oswoić, a nie być tym który ma rację, w każdej informacji jest ziarenko prawdy lub nie prawdy, a to tylko od nas zalerzy czy uwierzymy która ze stron mówi prawdę

 • NIEGRANAT 19 Cze, 2019

  Ja proponuję, żeby Granat najpierw zapoznał się ze słownikiem języka polskiego, a później komentował. To jest pierwsza rzecz. Kolejna rzecz - żal Ci d*pe ściska, że to nie Ty? Jakoś dziwnie się składa, że przy większych akcjach, gdzie Galicja ma swój udział i wszystko robi zgodnie z prawem, znajdzie się jeden taki co ma najwięcej do powiedzenia "że to ustawka, nieprawda" itp. To wygląda trochę jak wydzwanianie do byłej i mówienie jej, że jest głupia, zamiast znaleźć sobie kogoś nowego ha ha ha. Chłopakom z Galicji życzę powodzenia i więcej takich q wiadomości

 • Zettto 19 Cze, 2019

  Wycieto link do zwiadowcy ale każdy znajdzie jego artykul w sieci wystarczy wpisac haslo "buława lesko zwiadowca" Tak ze w tym momecie chodzi o reklamę

 • Granat 19 Cze, 2019

  Zeto wszystko można ustawić, nawet to że ktoś znalazł na grzybach równierz to opisywał zwiadowca i media, wystarczy ustalić wspolna wersja z archeo i wszyscy uwierzą nawet WKZ lub łachy na sensacje dziennkarz Nie Lesko a Sanok podano Lesko aby poszukiwacze się nie żucili do poszukiwań w Sanoku oraz okolic moze i dobrze żeby ktoś nie zniszczył tego miejsca, byława była znaleziona wykrywaczem metalu a nie na grzybach, wiec kłamstwo goni kłamstwo. PewnIe w tym temacie to nie Dukla a inne miejsce, w/w buława była znaleziona lub podłorzona tego się nie dowiemy. Tak że każdy człowiek popełnia błedy, każdy kłamie w swoją stronę, ktoś pisze o byłych członkach ktoś pisze o zwiadowcy ktoś o Galicji ktoś o dziennikarzach ktoś o archeologach ktoś o WKZ a jak nie wiadomo o co chodzi to chodzi o pieniądze i rozgłos, weżcie się wspólnie do roboty a nie bedziecie się oczerniać
  * komentarz zawiera niedozwoloną treść

 • Zeto 18 Cze, 2019

  "Panie" Granat, gdybyś "Pan" zamiast czytać, włączył audycję radia, to wszelkie informacje na swoje durne zarzuty byś miał i może w mniejszym stopniu mąciłbyś wodę. W audycji na ten temat wypowiada się zarówno archeolog jak i WKZ, a redaktor prowadząca była na konferencji w związku ze znaleziskiem, zresztą tak samo jak i telewizja i prasa. Zanim się coś napisze, pasowałoby choć trochę zainteresować się sprawą, a nie oczerniać.

 • ZETO 18 Cze, 2019

  Nielubiani, bo działają zgodnie z prawem? Nie lubiani bo przekazują znaleziska, a nie jak inni sprzedają na czarnym rynku? Nie lubiani, bo coś osiągnęli... Jakieś dziwne informacje posiadasz, gdyż są poważani przez środowisko poszukiwaczy jak i archeologów i niejednokrotnie stawiani jako przykład wzorowej współpracy, wystarczy poczytać fora ogólnopolskie, a nie hejterów, którzy zostali usunięci z ich szeregów, bo byli właśnie nie w porządku. Kolego dobrze, zw internecie nie ma teraz zbytniej anonimowości, IP z Zeto, mam nadzieję, że zainteresowani nie zostawią tego bez echa i złożą zawiadomienie o pomówienie i szarganie dobrego imienia.

 • ktoś 18 Cze, 2019

  Panie "Kaczuch", wiadomo, że galicjanie wyrzucili kilku właśnie takich jak "Pan", a teraz kopiecie pod chłopakami dołki, żal ściska, że Cię tam już nie ma.

 • Rozsądny 18 Cze, 2019

  Pan granat rzuca bezpodstawne oszczerstwa spowodowane zwykłą zawiścią lub zazdrością. Po pierwsze Galicja szuka tylko i wyłącznie na legalnych pozwoleniach z WKZ i jeśli ma Pan w tek kwestii wątpliwości proszę przedzwonić do delegatury w Krośnie i o to zapytać. Po drugie nigdy nie słyszałem aby ktokolwiek kiedyś wystosował jakieś zarzuty względem jakiegoś członka tego stowarzyszenia zarzucając mu kradzież, sprzedaż czy inne nielegalne działalności. Nikt nie ma na nic monopolu w całej Polsce jest wiele pozytywnych przykładów współpracy z poszukiwaczami. Widać Pan z pewnością takim nie jest jeśli tak kole w oczy pozytywna współpraca o której może przeczytać cały kraj na odmianę do codziennej nagonki na środowisko detektorystów. Proszę zaprzestać rzucać też kłamstwa i publiczne oszczerstwa bo to Pan będzie musiał się tłumaczyć z nich w sądzie.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj