Lekcja historii podczas 80. rocznicy poświęcenia Zakładów Południowych
fot. I.Piętak

Rekonstrukcją historyczną pt. "Stalowa wola narodu polskiego" i koncertem Roberta Janowskiego zakończyły się w niedzielę wieczorem (16.06) w Stalowej Woli obchody 80. rocznicy poświęcenia Zakładów Południowych w tym mieście.

Widowisko rozpoczął obraz, w którym grupa robotników i geodetów wyznacza teren pod budowę Zakładów Południowych nieopodal wsi Pławo w 1937 roku. Decyzja o tej budowie w ramach Centralnego Okręgu Przemysłowego (COP) zapoczątkowała utworzenie miasta Stalowa Wola.

W jednym z obrazów została pokazana scena przyjazdu delegacji rządowej z prezydentem Ignacym Mościckim na czele, w czerwcu 1939 roku oraz dramatyczne sceny wybuchu II wojny światowej. - To była niesamowita "żywa" lekcja historii - powiedział nam prezydent Stalowej Woli Lucjusz Nadbereżny.

Obchody 80. rocznicy poświęcenia Zakładów Południowych rozpoczęła piątkowa uroczysta sesja Rady Miejskiej Stalowej Woli, a w sobotę odbyła się Rowerowa Gra Miejska „Śladami historii Zakładów Południowych”.

Oceń ten artykuł
(4 głosów)

Artykuły powiązane

1 komentarz

  • Observator 17 Cze, 2019

    Takie wydarzenia należy wspominać i czcić, ponieważ były one początkiem lokacji Stalowej Woli oraz ośrodków przemysłowych w ramach Programu COP na biednych rolniczych terenach lasowiackich i całego regionu rzeszowskiego. Dzięki temu następował stopniowy awans tego regionu przed i po II wojnie światowej.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj