W 12 miastach w Polsce - na zakończenie w Rzeszowie - zaprezentowano Deklarację 12 zasad walki z cukrzycą.

Eksperci alarmują, że chorzy na tę chorobę, u których doszło do powikłań sercowo-naczyniowych - mogą żyć nawet 12 lat krócej. Dlatego powstał "drogowskaz postępowania" zarówno dla chorujących jak i wszystkich, którzy chcą uniknąć zachorowania - podkreśla Andrzej Mielcarek - prezes Podkarpackiego Oddziału Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków. Deklaracja wymienia przede wszystkim: jak najwcześniejszą diagnozę, wiedzę o chorobie, prawidłową masę ciała oraz aktywność fizyczną.

Doktor Mariusz Dąbrowski - wojewódzki konsultant ds diabetologii namawia też do czytania etykiet na produktach. Zwraca uwagę na kształtowanie nawyków żywieniowych i konieczność edukacji zdrowotnej od najmłodszych lat.

"Deklarację 12 zasad w walce o dłuższe życie z cukrzycą" stworzyli przedstawiciele Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków, Stowarzyszenia "Aktywni z cukrzycą" oraz portalu mojacukrzyca.org

Na świecie co 6 sekund z powodu powikłań cukrzycy umiera 1 osoba. Chorują coraz młodsze osoby. W Polsce na cukrzycę cierpi ponad 3 miliony osób, a ponad 5 milionów ma stan przedcukrzycowy. Leczenie to nie tylko obniżanie poziomu cukru, ale przede wszystkim skuteczna walka z powikłaniami sercowo-naczyniowymi, które stanowią istotną przyczynę przedwczesnej śmierci pacjentów. Nieleczona cukrzyca wiąże się z uszkodzeniem czynności wielu narządów. Jej najgroźniejsze konsekwencje to m.in. zawał serca i udar mózgu, na które cukrzycy narażeni są dwukrotnie bardziej niż osoby zdrowe.

Oceń ten artykuł
(3 głosów)

Artykuły powiązane

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj