Naszywki "mundurowych" z całego świata do zobaczenia w... Tarnobrzegu
fot. Wanda Piasek

Bardzo nietypowym miejscem jest korytarz tarnobrzeskiej siedziby Straży Miejskiej. To wielka galeria naszywek mundurowych tej formacji z Polski i całego świata.

Zbiór zapoczątkował pierwszy komendant jednostki z Tarnobrzega, który w latach 90-tych przywoził ze służbowych spotkań pojedyncze egzemplarze. Miejscowy strażnik Dariusz Nowak postanowił je posegregować i tak powstała pierwsza tablica z 15 emblematami.

Dzięki jego pasji i pomocy kolegów dzisiaj zbiór tworzy już ponad tysiąc naszywek polskich i europejskich Straży Miejskich oraz Policji Municypalnych z innych kontynentów - tak w niektórych państwach nazywają się tego typu jednostki i taką nazwę do 1997 roku nosiły również w naszym kraju. 

Tarnobrzescy pasjonaci kupują poszczególne egzemplarze przez internet albo wysyłają prośby do pokrewnych formacji na całym globie. Czasem korzystają też z uprzejmości kolegów mieszkających w egzotycznych zakątkach świata, m.in. na Kajmanach, Filipinach, w Urugwaju, Malezji czy Nepalu. Jedną z ciekawostek tarnobrzeskiej galerii są naszywki nieistniejących już jednostek, np. Straży Miejskiej w Stalowej Woli lub ukraińskiej Milicji Obwodu Krymskiego. 

Tarnobrzescy strażnicy miejscy zapraszają do swojej jednostki na zwiedzanie, bo jak sami podkreślają, nie zajmują się tylko karaniem.   

Oceń ten artykuł
(5 głosów)

Artykuły powiązane

1 komentarz

  • bb 13 Cze, 2019

    Swietny material, pokazujacy funkcjonariuszy policji nie tylko jako strozow prawa, ale ludzi posiadajacych hobby i wcielajacych w zycie swoje pasje. To nie lada gratka miec w swoim miescie taka kolekcje i moc ja zobaczyc za darmo na posterunku policji. Slowa uznania dla kolekcjonerow. BRAWO WY

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.
Zapoznaj się z Zasadami publikowania komentarzy na stronie radio.rzeszow.pl

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj