Pogrzeb Zbigniewa Domino w przyszły wtorek
Fot. Sławek / wikipedia

We wtorek, 18 czerwca odbędzie się pogrzeb rzeszowskiego pisarza Zbigniewa Domino. Zostanie pochowany na Cmentarzu Komunalnym Wilkowyja w Rzeszowie. Początek uroczystości o godzinie 11.30.

Zbigniew Domino pisarz, dziennikarz, oficer i prokurator wojskowy, dyplomata, zmarł wczoraj w wieku 89 lat.

Pochodził z Kielnarowej koło Rzeszowa. Razem z rodziną został w czasie wojny zesłany na Syberię. W 1948 roku wstąpił do Korpusu Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Ukończył Oficerską Szkołę Prawniczą, w latach 50-tych pracował jako prokurator wojskowy m.in. w Naczelnej Prokuraturze Wojskowej.

Debiutował w 1963 roku opowiadaniami o tematyce wojennej. Był autorem ponad 20 książek. Najbardziej znaną jest powieść opisująca losy zesłańców "Syberiada polska", na podstawie której Janusz Zaorski nakręcił film. Jego książki przetłumaczono na ukraiński, rosyjski, francuski, bułgarski, słowacki, białoruski, kazachski, gruziński.

W 1969 roku osiedlił się w Rzeszowie. Był redaktorem naczelnym ówczesnego miesięcznika społeczno-kulturalnego "Profile", prezesem rzeszowskiego oddziału Związku Literatów Polskich. W latach 80-tych był radcą ambasady PRL w Moskwie.

W marcu tego roku pion śledczy IPN przedstawił zarzuty Zbigniewowi Domino dotyczące jego działalności jako prokurator w okresie stalinowskim

Oceń ten artykuł
(3 głosów)

Artykuły powiązane

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj